Trwa ładowanie...
d4e6iw5

Niezabezpieczone zakupy na tylnym siedzeniu mogą zabić

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezabezpieczone zakupy na tylnym siedzeniu mogą zabić
(PAP/Andrzej Grygiel)
d4e6iw5

Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się zrobić zakupy a następnie położyć je na tylnym siedzeniu zamiast w bagażniku. Takie zachowanie może być jednak bardzo niebezpieczne.

Aby zobrazować zagrożenie można wyobrazić sobie spadające z wysokości drugiego piętra jabłka - taką siłę uderzenia mają zwykłe owoce przy nagłym zatrzymaniu z prędkości 50 km/h. Przy zderzeniu niezabezpieczone przedmioty mogą uderzyć z siłą przekraczającą 20-krotnie ich wagę.

Bagaż oraz zakupy należy odpowiednio zabezpieczyć, nawet w przypadku krótkiej podróży. Najlepiej zapakować je do bagażnika i ułożyć tak, by nie przemieszczały się zbytnio w czasie jazdy. Warto skorzystać ze specjalnych siatek, które dodatkowo stabilizują bagaż, szczególnie w przypadku aut typu kombi czy SUV.

d4e6iw5

W czasie dłuższych podróży pasażerowie często piją i jedzą podczas jazdy. Efektem tego są m. in. butelki z napojami i opakowania po jedzeniu przemieszczające się luzem w samochodzie. Uderzenie litrową butelką wody podczas nagłego hamowania może zadać cios o sile 20 kG - im większy przedmiot, tym większa siła uderzenia. Niestety znane są przypadki, gdy niezabezpieczony laptop był bezpośrednią przyczyną śmierci podczas wypadku. Warto zwrócić też uwagę na takie przedmioty jak telefony komórkowe, torebki, parasolki czy zabawki dziecięce.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

Zobacz najnowsze ogłoszenia motoryzacyjne i wybierz auto swoich marzeń!

d4e6iw5

Podziel się opinią

Share
d4e6iw5
d4e6iw5
Więcej tematów