Trwa ładowanie...

Niemieckim miastom wolno zakazać diesli. Prawo może dotyczyć 12 mln aut

Federalny Sąd Administracyjny zezwolił na zakazywanie przez władze niemieckich miast poruszania się po nich samochodami wyposażonymi w silnik Diesla. Jeśli samorządy zdecydują się na taki krok, nowe przepisy będą dotyczyć 12 mln aut. Część z nich z pewnością trafi do Polski.

Niemieckim miastom wolno zakazać diesli. Prawo może dotyczyć 12 mln autŹródło: WP.PL, fot: Marek Wieliński
d1co09l
d1co09l

Wyrok, który zapadł w Niemczech, może mieć duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców miast, w których będą mogły zostać wprowadzone ograniczenia – informuje "Automotive News Europe". Orzeczenie mówi, że władze miast mogą zakazać poruszania się po ich terenie samochodami z silnikami Diesla niespełniającymi założonych norm bez czekania na odpowiednie ustawy na szczeblu ogólnokrajowym.

Sprawę zapoczątkowała organizacja DUH (Deutsche Umwelthilfe), która za przekroczenie europejskiej średniej obecności NOx (tlenków azotu) w powietrzu wini przede wszystkim samochody z silnikami wysokoprężnymi. Nowe regulacje prawdopodobnie będą zakazywać poruszania się po miastach dieslami, które nie spełniają normy emisji Euro 6. Ta weszła w życie we wrześniu 2014 roku, więc nawet stosunkowo młode samochody stałyby się bezużyteczne dla mieszkańców Stuttgartu czy Düsseldorfu. To jedne z miast, które chcą wprowadzić zakaz.

W takiej sytuacji może znaleźć się nawet 12 mln właścicieli aut w Niemczech. Jeśli nie będą oni mogli poruszać się własnymi autami po ulicach miast, w których mieszkają, będą zmuszeni pozbyć się samochodów. Znaczna ich część z pewnością trafi do Polski. Ceny diesli na rynku wtórnym w Niemczech spadną, a w Polsce staną się one chodliwym towarem. Jeśli zastąpią stare i wysłużone "ropniaki", nasze środowisko zyska. Trzeba jednak pamiętać, że i w Polsce powstały już plany wprowadzenia prawa pozwalającego miastom na wyznaczanie stref ograniczonego ruchu.

Wyrok niemieckiego sądu oznacza, że wprowadzenie zakazów u naszych zachodnich sąsiadów jest właściwie pewne. Niemcy to chłonny rynek motoryzacyjny. Ograniczenia będą więc miały przełożenie także na decyzje producentów aut. Eksperci przewidują, że diesle będą szybko tracić na popularności - z powodu planowanych ograniczeń ruchu i przewidywanych trudności z odsprzedażą aut. Już teraz fakty nie rozpieszczają zwolenników wysokoprężnych jednostek napędowych.

d1co09l

Jak wynika z analizy Jato Dynamics, w 2017 r. liczba rejestracji samochodów zasilanych olejem napędowym wyniosła 6,77 mln egzemplarzy. To o 7,9 proc. mniej niż w 2016 r., kiedy zarejestrowano 7,35 mln takich samochodów. Ubiegłoroczny wynik jest dla diesli najgorszy od 2013 roku, mimo że cały rynek samochodów w 2017 r. zanotował wzrost o 3,1 proc.

Analitycy Jato Dynamics zauważają, że spadek na rynku samochodów na olej napędowy oznacza wzrosty liczby rejestracji wśród samochodów z silnikami benzynowymi. Liczby pokazują, że w 2017 roku liczba rejestracji tych samochodów w Europie zwiększyła się o 10,9 proc., a kierowcy zaczęli częściej wybierać samochody zasilane benzyną już w 2015 roku. W ubiegłym roku udział ich zwiększył się o 3,6 punktu procentowego i była to druga najwyższa zmiana w tym stuleciu.

Samochody z napędem alternatywnym - a więc auta hybrydowe oraz elektryczne - odnotowały w 2017 roku wzrost o 46,2 proc., zaś rok wcześniej ich liczba zwiększyła się o 25 proc. Ich wolumen wzrósł z 505 100 sztuk w 2016 r. do rekordowych 738 300 sztuk w 2017 r. Wśród samochodów z napędami alternatywnymi niezmiennie dominują auta hybrydowe. W drugim kwartale ubiegłego roku Europejczycy zarejestrowali o 38 proc. więcej takich pojazdów niż w tym samym okresie 2016 roku.

Przewiduje się, że orzeczenie niemieckiego sądu może przyspieszyć proces wprowadzania zakazów poruszania się dieslami w miastach innych europejskich państw. W efekcie producenci samochodów zaczną rezygnować z korzystania z jednostek wysokoprężnych w samochodach osobowych.

d1co09l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1co09l
Więcej tematów