Nielegalna nawigacja GPS: kto ma prawo to skontrolować?
Nawigacja GPS w samochodzie stała się już tak popularna, że niektórym trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez niej. Niestety koszt nowego oprogramowania często przewyższa koszt urządzenia GPS. Nie brakuje więc osób, które nielegalnie pozyskują programy mapowe. Kto może sprawdzić legalność takiego oprogramowania?
Posiadacze nielegalnego oprogramowania GPS najczęściej obawiają się kontroli ze strony policjantów „drogówki”, inspektorów ITD lub Służby Celnej. Żaden z tych organów nie może jednak sprawdzić naszej nawigacji z całkowitą dowolnością. W świetle prawa byłoby to przeszukanie samochodu, a podstawą do jego przeprowadzenia musi być uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz przypuszczenie, że rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu - w tym przypadku nielegalne oprogramowanie - znajdują się w aucie. Jeśli nie ma żadnych przesłanek wskazujących na popełnienie przestępstwa piractwa komputerowego, policja nie może przeszukać nawigacji podczas rutynowej kontroli drogowej.
- Zgodnie z kodeksem postępowania karnego policja może dokonać przeszukania na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora - mówi Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. - Jeśli uzyskanie takiego postanowienia nie było możliwe i zachodzi wypadek niecierpiący zwłoki, policja zobowiązana jest okazać nakaz kierownika komisariatu, komendy lub legitymację służbową. Jednak w takiej sytuacji sąd lub prokurator musi w ciągu siedmiu dni zatwierdzić przeprowadzone przeszukanie – dodaje J. Brykczyński. - Jeśli okaże się, że oprogramowanie do nawigacji jest nielegalne, policjant może zatrzymać urządzenie jako dowód w sprawie.
To jednak nie wszystko. Od marca 2011 r. również urzędy kontroli skarbowej stały się organem uprawnionym do sprawdzania legalności oprogramowania. Dotyczy to jednak tylko firm. Zgodnie ustawą o kontroli skarbowej weryfikacja oprogramowania może być prowadzona jedynie w
ramach kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, nieujawnionych źródeł przychodów oraz niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości UKS powiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa policję lub prokuraturę.
Policja i inne organy mają ograniczone możliwości przeszukania pojazdu i znajdującej się w nim nawigacji, dlatego też rzadko dochodzi do takich kontroli. Korzystanie z nielegalnego oprogramowania GPS jest jednak przestępstwem zagrożonym dotkliwymi sankcjami karnymi oraz finansowymi. Warto zainwestować w licencję, gdyż tylko taki program zapewnia spokojne korzystanie z nawigacji.
Aby uniknąć problemów związanych z udowodnieniem legalności oprogramowania, należy zachować dokumentację świadczącą o zakupie licencji na program: umowę licencyjną, nośnik oprogramowania, fakturę lub paragon. Nie ma jednak konieczności posiadania takiej dokumentacji w samochodzie wraz z nawigacją.
tb/