Trwa ładowanie...

"Niechronieni uczestnicy ruchu". Ogólnopolska akcja policji

W środę 30 stycznia policjanci drogówki w całym kraju ze szczególną uwagą przyglądają się zachowaniu kierowców wobec pieszych i samym pieszym. Należy spodziewać się wielu mandatów.

"Niechronieni uczestnicy ruchu". Ogólnopolska akcja policjiŹródło: Materiały prasowe, fot: Policja.pl
dgpagmm
dgpagmm

Kontrola dla bezpieczeństwa

Jak informuje Komenda Główna Policji, w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu" nadzorem zostaną objęte okolice przejść dla pieszych. Chodzi przede wszystkim o te "zebry", które zlokalizowane są na ulicach o dużym natężeniu ruchu, a także te, na których dochodziło do potrąceń. Należy spodziewać się sporej liczby mandatów, bo wielu zmotoryzowanych nie tylko bagatelizuje sobie bezpieczeństwo pieszych, ale nawet nie wie, że stwarza dla nich zagrożenie.

W 2017 r. piesi stanowili 20 proc. poszkodowanych w wypadkach drogowych. Aż 64 proc. takich zdarzeń w 2017 r. miało miejsce na przejściu dla pieszych i było spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa przez kierowcę.

Policja przypomina, że kodeks drogowy na kierowcę zbliżającego się do przejścia narzuca obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że jeśli nie jesteśmy pewni, że możemy bezpiecznie przejechać przez przejście, należy zwolnić na tyle, by taką pewność uzyskać. Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim - z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany sygnalizacją. Nie wolno także omijać pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Kierowca, widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub się zatrzymał, powinien przewidywać, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.

Mandaty

Taryfikator przewiduje surowe kary dla tych, którzy łamią przepisy. 500 zł mandatu grozi za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, by przepuścić pieszego przez przejście. Wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim uszczupli portfel kierowcy o 200 zł.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu policjant może nałożyć mandat w wysokości 350 zł. Taka sama kara grozi kierowcy skręcającemu w drogę poprzeczną, który nie ustąpi pierwszeństwa przechodzącemu przez nią pieszemu.

Kary przewidziano również dla pieszych. Wejście na „zebrę” przy czerwonym świetle kosztować może 100 zł.

dgpagmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgpagmm
Więcej tematów