Trwa ładowanie...

Niebezpieczne naczepy w ciężarówkach

Niebezpieczne naczepy w ciężarówkachŹródło: IIHS
d2hiinn
d2hiinn

Zderzenie samochodu osobowego z autem dostawczym zawsze stawia podróżujących tym pierwszym na przegranej pozycji. Jednak części groźnych sytuacji można w prosty sposób zapobiec. Przy uderzeniu w tył ciężarówki, samochód osobowy wbija się pod naczepę. Teoretycznie zapobiec temu powinny specjalne belki umieszczane pod przedziałem ładunkowym auta dostawczego. Jak pokazują testy przeprowadzone przez IIHS, w większości przypadków nie spełniają one swojego zadania.

Przeprowadzająca testy zderzeniowe IIHS postanowiła przebadać najpopularniejsze w USA samochody dostawcze, aby sprawdzić jak zachowają się auta osobowe po uderzeniu w tył ciężarówki. W testach badana uderzenia centralne, ale też częściowe (50 i 30 proc.). Okazało się, że konstrukcje stosowane w różnych samochodach nie spisują się tak samo. Niektóre dużo lepiej chronią pasażerów osobówek, a inne zupełnie nie spełniają swojego zadania. Najważniejszym jest fakt, że praktycznie wszystkie wymagają udoskonalenia i są dużo mniej skuteczne niż się wydawało.

Samochód osobowy nigdy nie będzie miał szans w zderzeniu z ciężarówką, jednak można jeszcze bardzo dużo uczynić, aby chronić kierowcę i pasażerów osobówek. Oznacza to, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa powinny być dużo bardziej restrykcyjne i muszą wymagać bardziej bezpiecznych konstrukcji.

sj, moto.wp.pl

d2hiinn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hiinn
Więcej tematów