Trwa ładowanie...

Nie będzie pierwszeństwa dla pieszych. Zdaniem ministerstwa to niebezpieczne

Rząd nie zmieni przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na przejściach. Odroczenie zmiany przepisów resort tłumaczy troską o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Nie będzie pierwszeństwa dla pieszych. Zdaniem ministerstwa to niebezpieczneŹródło: East News, fot: Artur Szczepanski/REPORTER
d3j8vhu
d3j8vhu

Piesi nie uzyskają pierwszeństwa już przed wkroczeniem na "zebrę", informuje "Rzeczpospolita". W lutym pracą nad taką propozycją rozpoczęła sejmowa komisja do spraw petycji. Sprawa została skierowana do premiera, a dziś wiadomo, że rząd na razie nie chce wprowadzać zmian. Propozycja trafia do zamrażarki głównie z powodu niskiej kultury polskich kierowców. MSWiA obawia się, że nowe prawo po prostu nie byłoby respektowane, co mogłoby doprowadzić do wzrostu wypadków na przejściach dla pieszych.

Informacja o odłożeniu zmian na bliżej nieokreśloną przyszłość z pewnością ucieszy część kierowców. Tak naprawdę jednak zmiana prawa w kierunku udzielenia pieszym pierwszeństwa przed "zebrą" jest koniecznością. Statystyki są przerażające. Dziś co piąty pieszy ginący w Unii Europejskiej umiera na polskich drogach. W 2018 r. w Polsce doszło do niespełna 4 tys. wypadków na przejściach dla pieszych. Zginęło w nich 285 osób, a 3,9 tys. zostało rannych.

Zdecydowana większość europejskich państw przyznała pierwszeństwo pieszym jeszcze przed wejściem na jezdnię. Mimo to, a najprawdopodobniej właśnie dlatego, rzadziej dochodzi tam do tragedii z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Zmiana prawa w Polsce jest koniecznością, ale muszą poprzedzić je dwie akcje zakrojone na szeroką skalę.

Policja kilka razy w roku przeprowadza akcję, w czasie której zwraca szczególną uwagę na przepisy o pieszych Policja
Policja kilka razy w roku przeprowadza akcję, w czasie której zwraca szczególną uwagę na przepisy o pieszych Źródło: Policja

Pierwszą z nich jest dostosowanie infrastruktury przejść dla pieszych do europejskich standardów. Dziś wiele takich miejsc jest źle oświetlonych. Łatwo spotkać przejścia, na których malowanie pasów jest tak zniszczone, że w razie opadów deszczu czy nocą jest niemal niewidoczne. Nie brakuje nieuregulowanych światłami przejść na ruchliwych drogach o dwóch pasach ruchu w jedną stronę czy miejsc, w których piesi wchodzą na "zebrę" bezpośrednio zza żywopłotu lub pnia drzewa.

d3j8vhu

Kolejnym działaniem, które musiałoby poprzedzić zmianę przepisów, jest potężna akcja edukacyjna skierowana zarówno do kierowców, jak i do pieszych. Wciąż wielu zmotoryzowanych wyprzedza przed przejściami dla pieszych czy omija pojazd, który zatrzymał się, by przepuścić ludzi przez przejście, nie widząc w tym żadnego wykroczenia. Piesi musieliby się też nauczyć, że choć zyskują pierwszeństwo, przed wejściem na "zebrę" muszą upewnić się, że zostanie im ono udzielone.

Skierowany do rządu wniosek mógł spotkać się z dwoma rozsądnymi reakcjami. Pierwszą z nich była zmiana prawa, ale z bardzo długim - na przykład rocznym - vacatio legis, które pozwoli wszystkim przyzwyczaić się do nowego rozwiązania, zanim wejdzie ono w życie. Druga możliwa reakcja, to po prostu zamrożenie zmian. I na nią właśnie zdecydował się rząd.

d3j8vhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j8vhu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj