Trwa ładowanie...

Nawigacje mogą być zagrożeniem bezpieczeństwa? Tak, jeśli są źle zamontowane

Nawigacje mogą być zagrożeniem bezpieczeństwa? Tak, jeśli są źle zamontowaneŹródło: Shutterstock
d1bc0cq
d1bc0cq

Tysiące kierowców nieświadomie ryzykuje życiem, montując w swoich samochodach ekrany systemów nawigacyjnych. Według organizacji Gem Motoring Assist, zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego, urządzenia przymocowane w złym miejscu na przedniej szybie auta znacznie ograniczają pole widzenia prowadzącego samochód.

Najnowsze urządzenia mają dosyć pokaźne ekrany - sięgające przekątną 7 cali (18 cm) - stanowią zatem całkiem spory wyświetlacz, przekazujący informacje o trasie. Niestety w wielu przypadkach kierowcy montują je centralnie na przedniej szybie, skutecznie redukując pole swojego widzenia w bardzo niebezpiecznej strefie, tuż przed samochodem. Prowadząc auto z tak ulokowanym ekranem, nie dość, że odwraca się swoją uwagę od zjawisk dziejących się niemal tuż przed maską samochodu, to jeszcze zasłania widok w prawo na skos, skąd może wejść przed samochód pieszy.

- To niezwykle niebezpieczne zarówno dla samego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi - podkreśla David Williams z Gem Motoring Assist. - Zwłaszcza piesi, którzy chcą wejść na jezdnię mogą pozostać niezauważeni i nagle znajdą się tuż pod kołami auta. Wówczas na reakcję ze strony prowadzącego może być już zbyt późno.

Według naukowców dobrym miejscem do ulokowania ekranu nawigacji jest dolna krawędź przedniej szyby i jak najdalej przesunięty punkt mocowania w prawo. To pozwoli uniknąć zasłonięcia znacznej powierzchni w newralgicznym dla kierowcy planie. Najistotniejsze jest to, żeby nie umieszczać niczego w tzw. "linii wzroku", czyli na wysokości oczu. Idealnym położeniem będzie też dolna krawędź szyby tuż przy lewym słupku. To zminimalizuje niepożądane efekty. Należy też pamiętać, by nie umieszczać urządzenia w miejscu, które może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla osób jadących samochodem podczas ewentualnej kolizji czy wypadku. Tak może się stać, gdy urządzenie będzie np. kolidowało z otwierającą się poduszka gazową. Nigdy nie należy mocować ekranu nawigacji u góry szyby. Raz, że kierowca będzie zmuszony do odrywania wzroku od jezdni, by spojrzeć na wskazania nawigacji, dwa, że kable połączeniowe będą przebiegały przez całą szybę, zakłócając pole widzenia.

d1bc0cq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bc0cq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj