Trwa ładowanie...
ycipk-4kxkzj

MSW chce podwyżki niektórych mandatów dla kierowców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSW chce podwyżki niektórych mandatów dla kierowców
(Policja)
ycipk-4kxkzj

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zaostrzenia kar za niektóre przewinienia. Więcej zapłaci się m.in. za parkowanie nieuprawnionych osób w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, czy zignorowanie ograniczenia wjazdu pojazdów o określonej masie.

Zmiany w przepisach drogowych, jakie miały miejsce w 2014 roku, wymagają dostosowania stawek mandatów i grzywien za konkretne przewinienia. Przy tej okazji MSW postanowiło podnieść kary za niektóre przewinienia Zwiększa też wysokość mandatów za cześć wykroczeń popełnianych przez kierowców.

Jak ustaliła PAP, projekt określa m.in. wysokość mandatów dla pieszych poruszających się nocą poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych - do 100 zł. Obowiązek taki wprowadziła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z projektem mandatami w wysokości 100 zł za brak kasku ochronnego mają być karani nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Stuzłotowy mandat będą mogli też dostać za przewożenie pasażera bez kasku. Projekt wprowadza również karę - w wysokości 100 zł - dla osób jeżdżący bez uprawnień, coraz popularniejszym wśród rodziców, wózkiem rowerowym.

ycipk-4kxkzj

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Uregulowane zostają też kwestie dotyczące mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Wynika to ze zmiany w przepisach z października 2013 r., zgodnie z którymi "kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi - PAP) lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Zgodnie z projektem rozporządzenia, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila - PAP) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".

Najważniejsze projektowane zmiany dotyczą jednak kwestii związanych z parkowaniem w miejscach z zakazem lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przykładowo kierowca, który zaparkuje na miejscu dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym posługiwać kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za posługiwanie się nieuprawnioną kartą parkingową grozić ma 300 zł mandatu, za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

Wzrosnąć mają także mandaty dla kierowców m.in. ciężarówek, którzy albo wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Obecnie można za to wykroczenie można dostać mandat w wysokości 350 zł, MSW chce by było to 500 zł. Jak podkreślono w uzasadnieniu tej propozycji, wzrost mandatu ma na celu "zwiększenie ochrony dróg przed ich niszczeniem przez pojazdy przekraczające określone parametry obciążeniowe".

Projekt rozporządzenia ws. wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń jest obecnie w uzgodnieniach.

ycipk-4kxkzj

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kxkzj

ycipk-4kxkzj
ycipk-4kxkzj