Trwa ładowanie...
d4chpks

Motocykliści będą mogli jeździć buspasami?

d4chpks
d4chpks

Odkąd Kraków - jako pierwszy i jedyny - wpuścił motocykle na buspasy, w mieście jest mniej korków i mniej wypadków z jednośladami, informuje "Metro". Czy inne miasta pójdą tym śladem? Już zastanawia się nad tym Warszawa.

- Przyjrzymy się eksperymentowi w Krakowie i możliwe, że powtórzymy to w stolicy - zapowiada Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. O wpuszczenie na buspasy apeluje środowisko motocyklistów. Jest to dozwolone w wielu miastach w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, we Francji. Najwyższy czas, żeby obudziły się też nasze miasta, mówi Jakub Jastrzębski z Polskiego Stowarzyszenia Motocyklistów.

Po naszych drogach porusza się już ponad milion motocykli - ponad 30 proc. więcej niż przed dekadą. Przekonanie, że to motocykliści sieją największe spustoszenie na naszych drogach, nie ma wiele wspólnego z prawdą. Kierujący nimi spowodowali w zeszłym roku 967 wypadków, w których zginęło 146 osób. Daje to 88 wypadków w przeliczeniu na 100 tys. motocykli. Dla porównania - kierowcy aut osobowych spowodowali 121 wypadków w przeliczeniu na 100 tys. aut.

Liczba jednośladów na polskich drogach będzie dalej rosnąć. Jazda motocyklami staje się coraz bardziej popularna i więcej osób przekonuje się o zaletach i przyjemnościach wynikających z jazdy takim środkiem transportu. Dodatkowo niedługo wejdzie w życie zmiana przepisów umożliwiająca jazdę motocyklami do 125 cm3 z automatyczną skrzynią biegów kierowcom, którzy posiadają od minimum 3 lat prawo jazdy kategorii B.

Dzisiaj posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia również do jazdy jednośladami z silnikami do 50 cm3 i mocy nie przekraczającej 4 kW. Takie pojazdy mogą osiągać maksymalnie prędkość 45 km/h. To efekt wprowadzonych w styczniu 2013 roku zmian, które kartę motorowerową zastąpiły kategorią AM i zlikwidowały możliwość jazdy najmniejszymi skuterami bez żadnych uprawnień, która obowiązywała dla osób dorosłych. Teraz kierowcy takich pojazdów muszą posiadać prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej motocyklowej lub samochodowej (A, A1, A2, B lub B1) – wyjątkiem są ci, którzy skończyli 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów. Dzięki temu ma być pewność, że poruszający się skuterami znają przepisy ruchu drogowego.

d4chpks

Teraz posłowie chcą pozwolić na więcej. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 3 lat, mają mieć możliwość poruszania się motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3 bez zdobywania dodatkowych uprawnień. Moc takiego pojazdu ma nie przekraczać 11 kW, czyli 15 KM. Dodatkowym wymogiem ma być automatyczna skrzynia biegów. Możliwość poruszania się szybszymi i bardziej komfortowymi jednośladami pozwoli przesiąść się z najmniejszych maszyn, a wielu zapewne skłoni do zmiany środka transportu.

Możliwość korzystania z buspasów i komfortowego omijania korków na pewno byłaby kolejną zachętą, aby przesiąść się na skuter lub motocykl. Taki środek transportu nie tylko zapewni szybsze dotarcie do celu, ale też zajmuje dużo mniej miejsca od samochodu, którym też często podróżuje tylko jedna osoba.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d4chpks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4chpks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj