Trwa ładowanie...
porady
03-07-2015 16:51

Międzynarodowe prawo jazdy: kiedy jest nam potrzebne?

Międzynarodowe prawo jazdy: kiedy jest nam potrzebne?Źródło: PAP/Marcin Bielecki
d2orl25
d2orl25

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Międzynarodowe prawo jazdy to w dobie strefy Schengen i Unii Europejskiej już nieco zapomniany dokument. Są jednak sytuacje, gdy należy je mieć. Powstaje też pytanie, czy można jeździć po Polsce z dokumentem międzynarodowym zamiast krajowego.

Międzynarodowe prawo jazdy jest to dokument uprawniający posiadacza krajowego prawa jazdy do prowadzenia pojazdu za granicą bez dokonywania dodatkowych formalności i egzaminów przez okres 3 lat od daty wydania tego dokumentu. Stanowi ono potwierdzenie, że dana osoba posiada ważne prawo jazdy krajowe wydane przez uprawniony do tego urząd w kraju swojego zamieszkania. Osoba wybierająca się w podróż za granicę, chcąca prowadzić pojazd w innym kraju - będzie potrzebowała międzynarodowego prawa jazdy. Warunkiem uzyskania międzynarodowego prawa jazdy jest zatem posiadanie ważnego prawa jazdy krajowego. Międzynarodowe prawo jazdy przydaje się w szczególności w sytuacji, gdy podczas wakacji spędzanych zagranicą chcemy wypożyczyć samochód.

d2orl25

Na terenie Unii Europejskiej, a ściślej mówiąc – Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmującego wszystkie kraje członkowskie UE oraz Islandię, Norwegię oraz Liechtenstein, obywatel kraju członkowskiego nie musi legitymować się dodatkowym dokumentem w postaci międzynarodowego prawa jazdy. Wystarczy posiadać ważne prawo jazdy wydane w kraju swojego zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że jazda na krajowym prawie jazdy możliwa jest tylko na obszarze UE/EOG.

Powstaje jednak pytanie, czy można jeździć po Polsce z dokumentem międzynarodowym zamiast krajowego. Międzynarodowe prawo jazdy to tylko tłumaczenie, odpis naszego zwykłego prawa jazdy, „urzędowo poświadczony przez organ je wydający”. Jazda po drogach publicznych wymaga zatem posiadania krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie zastąpi tego dokumentu.

To ucina pomysł na posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy w razie zatrzymania krajowego. Międzynarodowe prawo jazdy może służyć tylko osobie, która posiada ważne prawo jazdy krajowe. Oznacza to, że osoba, której zatrzymano prawo jazdy, albo taka, w stosunku do której został orzeczony prawomocny wyrok sąd zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych i ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami - w okresie i zakresie obowiązywania tych zakazów, nie ma prawa posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy. Wyjeżdżając w trasę – naraża się zatem na odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień.

A co w sytuacji, gdy mam przy sobie tylko międzynarodowe prawo jazdy i zostaję zatrzymany w Polsce? Czy muszę płacić mandat na miejscu, jak jest to w przypadku obcokrajowca? Wobec obywatela Polski lub osoby nie posiadającej obywatelstwa polskiego, lecz mającej stałe miejsce zamieszkania albo pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającego przy sobie podczas kontroli drogowej tylko międzynarodowe prawo jazdy - będzie zastosowany mandat kredytowany. Musi być on uiszczony w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Mandaty gotówkowe, które opłaca się na miejscu, funkcjonariuszowi który nałożył grzywnę, dotyczą tylko obcokrajowców lub osób czasowo przebywających na terytorium RP lub nie mających w naszym kraju stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

d2orl25
d2orl25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orl25
Więcej tematów