02-02-2014 17:28

ME: Kajetanowicz czwarty na Łotwie, wygrana Lappiego

dd92mc2
dd92mc2

Czterokrotny mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) zajął czwarte miejsce w rozegranym na Łotwie Rajdzie Liepaja, drugiej rundzie mistrzostw Europy. Zwyciężył Fin Esapekka Lappi (Skoda Fabia S2000).

Drugie miejsce wywalczył Rosjanin Wasilij Griazin (Ford Fiesta S2000) ze stratą 34,7 s, a trzecie Irlandczyk Craig Breen (Peugeot 207 S2000) - 1.36,8 s. Kajetanowicz przejechał dwanaście odcinków specjalnych o 2.35,5 wolniej od zwycięzcy.

Z rywalizacji już na drugim OS z powodu awarii odpadł trzykrotny mistrz Polski Bryan Bouffier (Citroen DS3 RRC). Francuz prowadził po pierwszym OS, ale na drugim wypadł z drogi, uderzył w zamarznięty stóg słomy, uszkodził chłodnicę i z powodu zbyt wysokiej temperatury silnika, musiał się wycofać.

- To była niesamowita przygoda, bardzo się cieszymy, że tu jesteśmy, że mogliśmy powalczyć z szybkimi i doświadczonymi zawodnikami. Dziękuję całemu teamowi, naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy tu wystartować, pilotowi, który wykonał bardzo dobrą robotę. Jestem szczęśliwy, wierzcie mi. Pierwszy raz jechałem na długich kolcach, odcinki były fantastyczne, czasem zwariowane, ale lubię je - powiedział na mecie Kajetanowicz.

dd92mc2

W sezonie 2014 czwarty zawodnik na Łotwie ma w programie starty w mistrzostwach Europy. Z powodu awarii samochodu mistrz Polski nie ukończył na początku stycznia pierwszej rundy mistrzostw kontynentu - austriackiego Rajdu Janner.

Trzecia runda ME, zaplanowany na koniec lutego Rajd Sibiu w Rumunii, została odwołana z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych uniemożliwiających przygotowanie trasy. Następnym sprawdzianem czołowych kierowców Europy będzie pod koniec marca grecki Rajd Akropolu.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy Lappi zrównał się z Robertem Kubicą, który zwyciężył w Rajdzie Janner. Obaj mają po 39 pkt, ale Kubica już nie planuje startów w tym cyklu, gdyż w tym sezonie jego głównym celem są mistrzostwa świata.

Trzeci w ME jest Griazin - 37 pkt, czwarty Czech Vaclav Pech - 30 pkt, piąty Breen - 25 pkt. Na 8. pozycji sklasyfikowany jest Kajetanowicz - 19 pkt.