| [
]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Policyjne statystyki informują, że kradzież samochodu należy do przestępstw o najniższej wykrywalności. W 2013 roku udało się ukarać sprawców jedynie 23 proc. takich zdarzeń; jednocześnie policja nie informuje, jaki odsetek skradzionych pojazdów udało się odzyskać. Posiadacze polis AC, są w komfortowej sytuacji. Co jednak w przypadku braku wykupienia takiej polisy? Niektórzy mieszkańcy strzeżonych osiedli myślą, że w razie kradzieży szybko odzyskają pieniądze od firmy zapewniającej ochronę. To jednak wcale nie takie łatwe.
Zostawiając samochód na parkingu strzeżonym zawieramy umowę przechowania, w której prowadzący parking zobowiązuje się zachować go w stanie niepogorszonym. Naprawienia szkody, np. zapłaty wartości rynkowej skradzionego pojazdu, od właściciela parkingu strzeżonego mogą więc dochodzić zarówno osoby posiadające ubezpieczenia autocasco, jak i niekorzystające z takiej ochrony. Nie zawsze jednak osoba prowadząca parking strzeżony odpowiada za utratę czy uszkodzenie przechowywanego pojazdu. Zasady odpowiedzialności odszkodowawczej w tym przypadku regulują ogólne przepisy Kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań (art. 471 i nast. k.c.). Odpowiedzialność osób profesjonalnie zajmujących się przechowywaniem (strzeżeniem) pojazdów ukształtowana jest tylko na zasadzie winy, a nie ryzyka.
Na co możemy jednak liczyć w razie kradzieży samochodu z osiedla strzeżonego? Posiadacze polis AC mogą spać spokojnie, ponieważ mogą dochodzić swoich praw od ubezpieczyciela. W przypadku braku polisy AC również mamy szanse na odzyskanie pieniędzy, ale tylko w niektórych przypadkach. Odszkodowanie będziemy starać się uzyskać od firmy ochroniarskiej.
Odpowiedzialność firmy ochroniarskiej dozorującej osiedle strzeżone zależy tu przede wszystkim od treści umowy, jaką zawarła ona z wspólnotą mieszkaniową. Ważne są również zapisy regulaminu dozoru. Niestety bardzo często w takich dokumentach znajdujemy zapisy o tym, że firma ochroniarska nie ponosi odpowiedzialności za dokonaną kradzież. Nawet to nie oznacza jednak końca walki o pieniądze. Agencja ochrony odpowiada za utrzymanie porządku na terenie nieruchomości oraz zapobieganie włamaniom przed wspólnotą. Wobec poszczególnych członków wspólnoty podstawą odpowiedzialności będzie prawo cywilne.
Aby uzyskać odszkodowanie za skradziony samochód od firmy ochroniarskiej, należy wykazać zawinione działanie lub zaniechanie sprawcy szkody, wystąpienie szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem a szkodą. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż należałoby udowodnić, że zaniedbanie po stronie agencji ochrony miało bezpośrednie przełożenie na powstanie szkody. Taki związek również trzeba będzie udowodnić, co może okazać się wręcz niemożliwe. Na przykład zaśnięcie ochroniarza na dyżurce nie będzie skutkować odpowiedzialnością agencji ochrony w sytuacji, gdy złodziej wszedł na teren osiedla np. od niewidocznej strony osiedla. Natomiast brak w miejscu i czasie dokonania kradzieży samochodu patrolu pieszego zaplanowanego według sporządzonego harmonogramu może skutkować odpowiedzialnością agencji ochrony.
Szanse na odzyskanie pieniędzy w razie kradzieży samochodu z parkingu strzeżonego osiedla są więc niewielkie. Zdani jesteśmy nie tylko na same zapisy umowy o świadczenie usług ochrony oraz stosownych regulaminów, ale także to my musimy udowodnić, że powstała szkoda nastąpiła z winy np. pracownika ochrony, co nie jest łatwe. Najpewniejszym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów wciąż pozostaje więc wykupienie polisy AC.
Adw. Anna Kasolik, Katarzyna Gumula-Kubicka, Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl
tb, moto.wp.pl
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Odpowiedzialność mechanika za samochód zostawiony w warsztacie