Trwa ładowanie...
10-07-2002 12:33

Korando - sierpień 1999

Korando - sierpień 1999
d1n48ni
d1n48ni

KORANDO, sierpień 1999, Daewoo

Korando to drugi obok Musso samochód terenowy oferowany przez Daewoo. Prace nad projektem rozpoczęto w 1991 roku w firmie Ssangyong, (przejętej później przez Daewoo). Stylistyka modelu nawiązuje do pierwszego Jeepa.

(WP)
Źródło: (WP)

Zadanie dostosowania prostych kształtów popularnego wojskowego samochodu do upodobań współczesnych klientów powierzono doświadczonemu projektantowi. Profesor Ken Greenley z renomowanego, londyńskiego "Royal College of Art", projektował między innymi samochody Aston Martin i Bentley. Jest także autorem projektu Musso - większego z dwóch oferowanych przez Daewoo samochodów terenowych. Greenleyowi udało się przydać finezji surowym rysom protoplasty Korando. Efekt jego pracy to samochód o zdecydowanie nowoczesnej, opływowej linii, odwołującej się równocześnie do tradycji, czego przykładem może być charakterystyczna, wąska krata chłodnicy i przednie reflektory.

d1n48ni

Nowoczesna technologia i osiągi

Korando, jak większość samochodów terenowych, oferuje napęd na cztery koła. Stosownie do warunków jazdy można dołączać lub odłączać napęd na przednią oś. Przyłączenie odbywa się przy pomocy umieszczonego na tablicy rozdzielczej pokrętła (przy prędkościach nie przekraczających 70 km/h). Korando wyposażony jest w układ ABD/ABS ułatwiający panowanie nad pojazdem w trudnych warunkach jezdnych i znacząco skracający drogę hamowania. Podobnie działa TCS (Traction Control System).

Jednostka napędowa Korando to licencjonowany przez Mercedesa pięciocylindrowy (w układzie rzędowym) turbodiesel o pojemności 2,9 litra. Moc silnika zwiększa turbodoładowanie i intercooler - sięga ona 120 KM, przy 4000 obr./min. rozpędzając Korando do 156 km/h. Wydajność silnika Korando zwiększa hydrauliczny układ wspierający pracę zaworów (redukuje on również hałas). Mocny silnik pozwala Korando na pokonywanie czterdziestostopniowych wzniesień. Może on także holować przyczepę o masie do 2,8 tony. W Korando zastosowano pięciobiegową skrzynię biegów renomowanej firmy Borg Warner.

Bezpieczna i komfortowa jazda

Korando jest samochodem bezpiecznym, przy czym pasażerów chroni nie tylko masywność i wymiary pojazdu. Zaprojektowana komputerowo karoseria ma kontrolowane strefy zgniotu z przodu i z tyłu, wzmocnione słupki dachowe i stalowe belki chroniące pasażerów przed bocznymi uderzeniami.

W wyposażeniu znajduje się zaprojektowany przez firmę Bosch układ ABS współpracujący z układem ABD (Automatic Braking Differential) dostosowującym pracę mechanizmu różnicowego do warunków jazdy. Kierowcę chroni poduszka powietrzna.

d1n48ni

Korando oferuje właściwy samochodom terenowym komfort jazdy. Zastosowane zawieszenie skutecznie tłumi spowodowane nierównościami terenu wstrząsy. Dzięki niemu pojazd jest stabilny i ma dobrą przyczepność. Do dobrych właściwości jezdnych i bezpieczeństwa przyczynia się także szeroki rozstaw kół i nisko umieszczony środek ciężkości.

Atutem Korando jest staranne wyciszenie kabiny. Potrójna warstwa wytłumiających materiałów chroni pasażerów przed hałasem. Silnik zamontowano w taki sposób, aby maksymalnie wytłumić wibracje. Korando wyposażono w wygodne siedzenia, jak również ergonomicznie rozplanowane przełączniki.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj