Trwa ładowanie...

Kontrola drogowa: funkcjonariusz może przejechać się każdym autem

Kontrola drogowa: funkcjonariusz może przejechać się każdym autemŹródło: Policja.pl
d2joget
d2joget

Wydaje się, że prawo dające funkcjonariuszowi drogówki możliwość przejażdżki samochodem dowolnego kierowcy, mogłoby istnieć tylko w państwie policyjnym. W Polsce też tak jest.

Funkcjonariusz „drogówki”, zupełnie zgodnie z literą prawa, może zasiąść za kierownicą każdego samochodu, który zatrzyma do kontroli. Nie chodzi tu jednak o przejażdżkę na dystansie kilku kilometrów, a raczej kilku metrów. W takich przypadkach policjanci opierają się o pkt 4 129 paragrafu Kodeksu Drogowego, który mówi: „Policjant, w związku z (czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach - przyp. red.) jest uprawniony do (...) sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze”.

Głównym zadaniem funkcjonariusza, który decyduje się na przejażdżkę zatrzymanym samochodem, jest skontrolowanie sprawności układu hamulcowego. Do tego wystarczy ruszenie i zahamowanie. Zwykle policjanci nie decydują się na dłuższe przejażdżki ze względu na ryzyko wypadku lub stłuczki i groźbę procesu cywilnego ze strony właściciela pojazdu.

tb/

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj