Trwa ładowanie...
dzx2hu8

Koniec amerykańskiego snu: GM ogłosił bankructwo!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec amerykańskiego snu: GM ogłosił bankructwo!
(EPA/JEFF KOWALSKY)
dzx2hu8

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors ogłosił dziś bankructwo, a w ciągu trzech miesięcy przeprowadzi restrukturyzację, by uchronić się w ten sposób przed wierzycielami.

(fot. EPA/JEFF KOWALSKY)

Rząd obejmie 60-procentowy pakiet akcji GM za 50 mld dolarów. Suma ta obejmuje blisko 20 mld dolarów, które producent samochodów otrzymał już w tym roku. Administracja Obamy nie planuje dalszych zastrzyków finansowych dla ratowania firmy.

dzx2hu8

"Rząd nie zamierza posiadać udziałów w firmach dłużej, niż to absolutnie konieczne i będzie aktywnie starał się zbyć swoje akcje tak szybko, jak to praktycznie możliwe" - powiedział przedstawiciel administracji.

* Zobacz także: OPEL W RĘKACH ROSJAN * Kanada udzieli GM pożyczki wysokości 9,5 mld dolarów, w zamian za 12 proc. akcji firmy. Trust Związku Emerytowanych Pracowników Firm Motoryzacyjnych (UAW) obejmie 17,5 proc. Wierzycielom, którzy nie są ubezpieczeni przypadnie 10 proc. akcji.

(fot. EPA/JEFF KOWALSKY )

Roszczenia ubezpieczonych wierzycieli, głównie banków, zostaną w pełni pokryte - podkreśla administracja Obamy.

dzx2hu8

Gabinet Obamy będzie kontrolował wybór nowego zarządu firmy, w którym Kanada i UAW wyznaczą swoich członków.

Oczekuje się, że po ogłoszeniu bankructwa i w trakcie restrukturyzacji GM będzie normalnie funkcjonować. W pierwszym rzędzie postara się zapłacić dostawcom oraz zapewnić obsługę gwarancyjną samochodów.

dzx2hu8

Podziel się opinią

Share

dzx2hu8

dzx2hu8