Trwa ładowanie...
d40t4od

Kolejny tydzień obniżek na stacjach. W wakacje będzie jednak drożej

Początek czerwca przynosi kierowcom nadzieję na to, że wakacyjne tankowanie nie zrujnuje im portfeli. Drugi tydzień z rzędu na stacjach zanotowaliśmy spadek cen paliw. Co więcej - najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paliwo w wakacje będzie droższe niż przed rokiem
Paliwo w wakacje będzie droższe niż przed rokiem (East News, Fot: Adrian Slazok/REPORTER)
d40t4od

Przy dystrybutorach taniej

Zgodnie z oczekiwaniami średnie ceny w kraju spadały - w mijającym tygodniu od 3 do 5 groszy na litrze. Tym samym została zahamowana utrzymująca się kilkanaście tygodni tendencja wzrostowa. Po obniżkach ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach wróciły do poziomu z połowy maja. W czterech województwach średni poziom cen diesla spadł w okolice 4,98 - 4,99 zł/l. Poziomy poniżej 5 zł/l notujemy na części stacji także dla benzyny bezołowiowej 95.

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 14-06-2018 ukształtowały się na następującym poziomie:
benzyna bezołowiowa 95 - 5,07 zł/l (-5 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98 - 5,36 zł/l (-4 gr/l),
olej napędowy - 5,02 zł/l (-5 gr/l),
autogaz - 2,12 zł/l (-3 gr/l).

Co dalej?

d40t4od

Pytanie czy ceny paliw spadną poniżej 5 zł/l pozostaje otwarte. Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego szansa jest większa, przynajmniej na spadek do 5 zł/l w przyszłym tygodniu, czyli na początek wakacji. Już teraz wiadomo, że nawet jeśli ceny paliw spadałyby w kolejnych tygodniach, to i tak kierowcy udający się letni wypoczynek zapłacą podczas tankowania od 10 do 19 proc. więcej niż przed rokiem.

Na potwierdzenie głębszych spadków cen na stacjach będziemy musieli poczekać do 22-23 czerwca i ogłoszenia decyzji o zmianie obowiązującego porozumienia ograniczającego, wydobycie ropy o 1,8 mln bbl. Od tego będzie zależał poziom cen ropy naftowej. Na razie ceny na rynku hurtowym, po ubiegłotygodniowym spadku, ze względu na osłabienie złotego pozostają stabilne. To z kolei sprawia, że będzie coraz mniej miejsca na kolejne obniżki przy dystrybutorze.

Źródlo: BM Reflex

d40t4od

Podziel się opinią

Share

d40t4od

d40t4od