Trwa ładowanie...

Kolejny tydzień obniżek na stacjach. W wakacje będzie jednak drożej

Początek czerwca przynosi kierowcom nadzieję na to, że wakacyjne tankowanie nie zrujnuje im portfeli. Drugi tydzień z rzędu na stacjach zanotowaliśmy spadek cen paliw. Co więcej - najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.

Kolejny tydzień obniżek na stacjach. W wakacje będzie jednak drożejŹródło: East News, fot: Adrian Slazok/REPORTER
dliaym9
dliaym9

Przy dystrybutorach taniej

Zgodnie z oczekiwaniami średnie ceny w kraju spadały - w mijającym tygodniu od 3 do 5 groszy na litrze. Tym samym została zahamowana utrzymująca się kilkanaście tygodni tendencja wzrostowa. Po obniżkach ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach wróciły do poziomu z połowy maja. W czterech województwach średni poziom cen diesla spadł w okolice 4,98 - 4,99 zł/l. Poziomy poniżej 5 zł/l notujemy na części stacji także dla benzyny bezołowiowej 95.

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 14-06-2018 ukształtowały się na następującym poziomie:
benzyna bezołowiowa 95 - 5,07 zł/l (-5 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98 - 5,36 zł/l (-4 gr/l),
olej napędowy - 5,02 zł/l (-5 gr/l),
autogaz - 2,12 zł/l (-3 gr/l).

Co dalej?

Pytanie czy ceny paliw spadną poniżej 5 zł/l pozostaje otwarte. Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego szansa jest większa, przynajmniej na spadek do 5 zł/l w przyszłym tygodniu, czyli na początek wakacji. Już teraz wiadomo, że nawet jeśli ceny paliw spadałyby w kolejnych tygodniach, to i tak kierowcy udający się letni wypoczynek zapłacą podczas tankowania od 10 do 19 proc. więcej niż przed rokiem.

dliaym9

Na potwierdzenie głębszych spadków cen na stacjach będziemy musieli poczekać do 22-23 czerwca i ogłoszenia decyzji o zmianie obowiązującego porozumienia ograniczającego, wydobycie ropy o 1,8 mln bbl. Od tego będzie zależał poziom cen ropy naftowej. Na razie ceny na rynku hurtowym, po ubiegłotygodniowym spadku, ze względu na osłabienie złotego pozostają stabilne. To z kolei sprawia, że będzie coraz mniej miejsca na kolejne obniżki przy dystrybutorze.

Źródlo: BM Reflex

dliaym9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dliaym9
Więcej tematów