Trwa ładowanie...

Kobiety za kółkiem - jakie są naprawdę?

Kobiety za kółkiem - jakie są naprawdę?Źródło: Materiały prasowe
d1fyoc7
d1fyoc7

Statystyczna kobieta na świecie powoduje wypadek co 6,7 mln km zaś mężczyzna - co 4,3 mln. Również w Polsce dane przemawiają za paniami - powodują one jedynie 25 proc. zdarzeń. Jak naprawdę prowadzi płeć piękna?

Mężczyźni powodują nie tylko więcej wypadków, ale ich skutki są bardziej kosztowne, co potwierdzają statystyki firm ubezpieczeniowych. Większość kobiet nie rywalizuje za kierownicą, a po prostu jedzie do celu. Mniej w nich agresji i skłonności do nadmiernego ryzyka niż u panów. Na ich niekorzyść przemawia fakt, że czują się podczas jazdy mniej pewnie.

Co ciekawe, rośnie liczba kobiet korzystających z przydatnych w samochodzie akcesoriów - np. na koniec III kwartału 2012 r. panie stanowiły 11 proc. użytkowników nawigacji mobilnej NaviExpert, zaś teraz jest to już 15 proc. Z badań wynika, że używają one nawigacji częściej - ok. 35 proc. pań przyznało, że sięga po nią kilka razy w tygodniu, podczas gdy ok. połowa mężczyzn sięga po nią kilka razy w miesiącu, a 25 proc. kilka razy na tydzień.

Ten sam sondaż wskazał, że dla kobiet najważniejsze w nawigacji samochodowej są w równym stopniu aktualne mapy oraz funkcja omijania korków, zaś dla mężczyzn najistotniejszą kwestią jest ten pierwszy czynnik. Wynika z tego, że kobiety pewniej czują się mając wsparcie nie tylko przy dalekich podróżach, ale również podczas jazdy po mieście. Są bardziej skłonne od panów zaufać technologii po to by zaoszczędzić czas, mimo że udowodniono, że to one spokojniej reagują na stanie w korku. Dzieje się tak, gdyż przekazywanie informacji między prawą półkulą mózgu - odpowiedzialną za kontrolę reakcji emocjonalnej, a półkulą lewą - odpowiedzialną za procesy logicznego i racjonalnego myślenia - jest u kobiet sprawniejsze niż u mężczyzn.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment dotyczacy orientacji w przestrzeni. Jego uczestnicy - kobiety i mężczyźni - musieli znaleźć wyjście z labiryntu w jak najkrótszym czasie. Zadanie to lepiej wykonali panowie - rezonans magnetyczny pokazał, że podczas wykonywania tego zadania u mężczyzn był bardziej aktywny hipokamp - struktura umożliwiająca określenie pozycji ciała w stosunku do otoczenia. U kobiet aktywny był natomiast fragment kory mózgowej, zarządzający pamięcią wzrokową. Panie lepiej orientują się w terenie w którym już były, gdyż kierują się charakterystycznymi punktami, które tam się znajdują. Mężczyźni natomiast orientują się głównie na podstawie kierunków i stosunków odległości, dzięki temu łatwiej im się odnaleźć w zupełnie nieznanym sobie terenie.

Źródło: NaviExpert

ll/moto.wp.pl

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj