Kiedy trzeba ustąpić?
Przypadki, w których tramwaj musi zatrzymać się przed samochodem są stosunkowo nieliczne. Znacznie więcej obowiązków względem nich mają kierowcy aut, a na wielu ulicach polskich miast tory przebiegają po jezdni, z której korzystają zmotoryzowani. Jak się wtedy zachować?
Na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. W tym wypadku pojazdów szynowych nie obowiązuje zasada prawej ręki.
Ustąpić trzeba również, jeśli tramwaj znajduje się na drodze z pierwszeństwem przejazdu (znak D-1). Pojazd szynowy trzeba przepuścić także wtedy, gdy nasz samochód również jest na drodze z pierwszeństwem i to niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża tramwaj. Nie pojedziemy pierwsi nawet wówczas, gdy obok tramwaju sygnalizującego chęć skrętu dojeżdżamy do skrzyżowania ulicą z pierwszeństwem z zamiarem jazdy na wprost. Jeśli założony tor jazdy tramwaju przecina nasz, musimy się zatrzymać.
Jeśli do skrzyżowania opatrzonego znakami tramwaj zbliża się drogą podporządkowaną, musi przepuścić samochody jadące ulicą z pierwszeństwem. Kierowcy, którzy również znajdują się na drodze podporządkowanej, muszą jednak ustąpić mu pierwszeństwa i to niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża.
O tym, by ustąpić pierwszeństwa tramwajowi, należy pamiętać również wtedy, gdy wjeżdżamy na skrzyżowanie na zielonym świetle z zamiarem skręcenia. Jeśli zaś chcemy jechać prosto, a kierowca tramwaju zamierza skręcić, to my jedziemy pierwsi.