Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Przepisy na to pozwalają
Podwójna ciągła oznacza zakaz wyprzedzania? Niezupełnie. I szczególnie powinni o tym pamiętać motocykliści. Zobacz, kiedy przy podwójnej linii ciągłej można wyprzedzać, a kiedy nie.
Linia podwójna ciągła kojarzy się wielu kierowcom z zakazem wyprzedzania. Jednak tak naprawdę jej znaczenie jest inne. Skąd zatem takie mylne przekonanie? Wynika ono z przyzwyczajenia kierowców samochodów, którzy w praktyce nie mogą wyprzedzać na podwójnej ciągłej. Jednak w przypadku motocyklistów sytuacja wygląda inaczej.
Zgodnie z przepisami linia podwójna ciągła, czyli znak drogowy poziomy P-4, "rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią". Oznacza to, że można dokonać manewru wyprzedzania, jeśli tylko zmieścimy się na tym samym pasie ruchu. Choć w teorii nie ogranicza się to jedynie do wyprzedzania motocyklem, to najczęściej tylko kierowcy jednośladów będą wstanie wykonać manewr bez najeżdżania na linię.
Trzeba przy tym pamiętać, że wyprzedzający jest zobowiązany zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. Przepisy mówią: "w razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m". Natomiast przy wyprzedzaniu samochodu czy autobusu nie ma konkretnej wymaganej odległości, ważne, aby manewr wykonać bezpiecznie.
Są też sytuacje, w których obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania, również gdy nie będzie się zmieniało pasa ruchu. Wyprzedzać nie można przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia czy na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi (od A-1 do A-4).
Warto też dokładnie znać znaczenie znaku B-25, znanego jako "zakaz wyprzedzania". Jak mówi "Prawo o ruchu drogowym", znak ten "zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych". Oznacza to, że można w takim miejscu wyprzedzić np. motorower, motocykl czy rower. Zatem możliwa jest sytuacja, że mimo podwójnej linii ciągłej i znaku zakazu wyprzedzania można zgodnie z przepisami wyprzedzić motocykl drugim motocyklem, jeśli zachowa się minimalną odległość 1 m.
Przypomnijmy, że za najechanie lub przekroczenie podwójnej linii ciągłej grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.