Trwa ładowanie...
d3adpfp

Jest projekt zmian w taryfikatorze. Chodzi o przewożenie dzieci

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia prezesa rady ministrów dotyczącego wykroczeń związanych z przewożeniem dzieci. W tekście pojawia się nieobecne dotąd przewinienie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Materiały prasowe)
d3adpfp

15 maja 2015 roku w życie weszły znowelizowane przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Do nowych zapisów prawa nie dostosowano jednak taryfikatora mandatów. Rządzący robią to teraz. Od razu trzeba zaznaczyć, że zmianie nie ulegają kwoty kar za poszczególne przewinienia. Ich opis zmienia się tak, by korespondował z przepisami. Pojawia się również nowe przewinienie.

Znowelizowane przepisy określają wymogi dotyczące używania fotelików i innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Ich wybór powinien uwzględniać wagę i wzrost dzieci, zgodność z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej, a ich instalacja w pojeździe musi być zgodna z zaleceniami producenta. Znajduje to odzwierciedlenie w nowym rozporządzeniu. Przewożenie dziecka w foteliku zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta będzie karane mandatem w wysokości 150 zł. W praktyce policjant będzie mógł więc ukarać kierowcę na przykład za brak wpięcia fotelika w złącza IsoFix czy nieprawidłowe poprowadzenie pasów bezpieczeństwa przytrzymujących fotelik.

150 zł kierowca zapłaci również za przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim fotelu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. Taką samą karę przewidziano za przewożenie dziecka do 3 roku życia samochodem, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa i fotelik.

d3adpfp

W pozostałych punktach nowe rozporządzenie dostosowuje taryfikator do aktualnych przepisów. W punkcie 23. uściślono, że zakazane jest przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu, jeśli miejsce to wyposażone jest w poduszkę powietrzną i jest ona aktywna. Kara to 150 zł. Obecny, nieadekwatny do przepisów taryfikator w takiej sytuacji przewiduje mandat niezależnie od tego, czy poduszka jest aktywna czy wyłączona.

Nowe rozporządzenie w punkcie 22. określa, że przewożenie mającego mniej niż 150 cm wzrostu dziecka poza fotelikiem karane jest mandatem w wysokości 150 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zmieniony taryfikator zawiera również wyłączenia, czyli sytuacje, w których kierowca przewożący dziecko bez fotelika nie będzie ukarany. Stanie się tak gdy:

- dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, jedzie na tylnym siedzeniu, jest zapięte w pasy bezpieczeństwa, a ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe dobranie mu odpowiedniego fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego,

- dziecko ma co najmniej 3 lata, jedzie na tylnym siedzeniu, jest zapięte w pasy bezpieczeństwa, a z tyłu towarzyszy mu dwójka dzieci umieszczonych w fotelikach lub urządzeniach podtrzymujących i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika lub urządzenia podtrzymującego.

Projekt rozporządzenia dotyczącego kar za nieprawidłowe przewożenie dzieci trafił do konsultacji międzyresortowych. Ministrowie będą mieli dziesięć dni od wpłynięcia dokumentu na zapoznanie się z nim i zgłoszenie ewentualnych uwag. Nowy przepis wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.

d3adpfp

Podziel się opinią

Share

d3adpfp

d3adpfp