Trwa ładowanie...
d482h63

Jedź śmiało i czuj się bezpiecznie. Rejestratory jazdy na każdą kieszeń

Zalety rejestratorów jazdy zaczyna doceniać coraz więcej kierowców. W nieprzyjemnych sytuacjach drogowych, które zdarzają się niezwykle często, ich pomoc bywa nieoceniona. Dlaczego warto kupić rejestrator jazdy i na co zwracać uwagę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rejestrator jazdy staje się coraz bardziej popularny
Rejestrator jazdy staje się coraz bardziej popularny (Shutterstock.com, Fot: Titikul_B)
d482h63

Rejestrator jazdy – dlaczego warto kupić?

Rejestratory jazdy przydają się nie tylko do nagrywania pięknych widoków podczas podróży, ale też do rejestrowania różnych sytuacji na drodze, które nierzadko skutkują kolizją lub wypadkiem. Kierowcy doceniają możliwość nagrywania trasy i różnych zdarzeń dziejących się w trakcie jazdy, bo często takowy materiał wideo bywa dowodem na to, kto tak naprawdę zawinił, zwłaszcza jeśli trudno o świadków. Wideorejestratory z GPS-em umożliwiają również zarejestrowanie prędkości pojazdu na określonych odcinkach, co przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy odczyt z fotoradaru jest błędny i policja chce wystawić mandat.

Kluczowe parametry rejestratora jazdy

Rejestrator jazdy powinien być przede wszystkim na tyle mały, by nie przeszkadzał w prowadzeniu pojazdu i nie ograniczał widoczności poszczególnych elementów na drodze. Ważne jest również to, by miał szerokokątny obiektyw zdolny objąć jak najwięcej (120 stopni to minimum). Nie zapominajmy też o przysłonie: im niższa jest jej wartość, tym więcej światła pada na matrycę i obraz nagrywany wieczorem czy w nocy jest po prostu lepszy.

d482h63

Przy wyborze modelu liczy się rozdzielczość nagrywania i liczba klatek na sekundę. Najlepsze urządzenia mogą rejestrować obraz w 60 kl/s, ale uniwersalnym wyborem jest standardowe 30 kl/s. Rozdzielczość wpływa z kolei na jakość oraz rozmiar filmu. Najlepszą opcją jest maksymalna rozdzielczość Full HD (1080p), tańsze urządzenia oferują nagrywanie maksimum w HD (720p). Warto zawsze zwracać uwagę na zależność między liczbą klatek na sekundę a rozdzielczością, bo może się okazać, że płynny obraz będzie zapewniony jedynie przy mniejszych rozdzielczościach, a wideo w Full HD będzie wyglądało jak pokaz slajdów.

Pojemność karty pamięci również jest kluczowa, ponieważ im jest ona większa, tym dłuższy materiał możemy zapisać w konkretnej rozdzielczości. Przyjmuje się, że 1 GB pamięci zmieści mniej więcej 10 minut filmu w rozdzielczości HD (Full HD jeszcze mniej).

d482h63

Warto zwrócić też uwagę na różne czujniki i systemy ostrzeżeń. Bardzo przydatny jest G-Sensor, który wykrywa przeciążenia występujące podczas gwałtownego manewru i dzięki temu zabezpiecza nagranie przed nadpisaniem. Dobrym rozwiązaniem może też być funkcja ostrzegania przed przekroczeniem ustalonej prędkości, przeszkodami znajdującymi się na drodze czy niekontrolowaną zmianą pasa. Niektóre wideorejestratory mają również tryb parkingowy, który nagrywa podczas postoju. Warto jednak pamiętać, że potrzebuje on stałego zasilania.

Część osób wysyłających zdjęcia i nagrania policji nie rozumie, że skrzynki "Stop agresji drogowej nie służą do wyrównywania sąsiedzkich porachunków" PAP
Podziel się
d482h63

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d482h63

d482h63
d482h63