Jedź "ŁOŚtrożnie"
Sześć dużych tablic ostrzegających kierowców przed łosiami na drodze stanie jeszcze w tym roku w województwie podlaskim w ramach rozpoczętej w poniedziałek drugiej edycji akcji "Jedź ŁOŚtrożnie" - poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Akcja ma zwrócić uwagę kierowcom podróżującym przez dolinę Biebrzy na możliwość pojawienia się na drodze łosi. Akcja zaczęła się teraz, bo zaczyna się sezon migracji tych zwierząt.
W poniedziałek w ramach akcji, na drodze krajowej nr 65 w Mońkach i Rudzie, w Podcisówku na krajowej ósemce oraz w okolicach Dąbrowy Białostockiej na drodze 673 rozdawano kierowcom ulotki informacyjne.
Już wiadomo, że 4 duże tablice (przypominające trójkątny znak drogowy ostrzegający przed dzikimi zwierzętami, ale z łosiem i napisem: Uwaga łosie!) staną przy drodze krajowej nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem łosi. Dwa znaki zostaną ustawione przy drodze S8 na trasie Augustów-Sztabin w miejscowości Podcisówek.
Jak powiedział Wiatr, tablice zostaną postawione, bo z rozmów z kierowcami wynika, że w niewystarczający sposób zwracają uwagę na znaki drogowe ostrzegające przed zwierzętami leśnymi. Duże tablice z łosiami, mają bardziej uczulać na możliwość pojawienia się na drodze tego zwierzęcia.
Kierowcy są informowani, że łosie najczęściej wędrują przez drogi rano i wieczorem, bo wtedy są najbardziej aktywne. Ze względu na masę zwierzęcia, kolizja z łosiem może zakończyć się tragicznie. Policja zaleca wolniejszą jazdę, bo łoś nie wbiega zazwyczaj na drogę, a na nią wchodzi, więc jest czas, żeby odpowiednio zareagować i uniknąć zderzenia.
Wiatr podkreśla, że świadomość kierowców dotycząca zagrożenia z powodu łosi na drodze rośnie. Dobra jest też - jego zdaniem - tegoroczna statystyka dotycząca wypadków i kolizji z udziałem łosi, ale obawia się, że może się ona pogorszyć, bo sezon migracji łosi dopiero się zaczyna.
Z danych, które posiada Biebrzański Park Narodowy (z komend powiatowych w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce oraz nadleśnictw), wynika, że w 2008 roku w Podlaskiem doszło do 64 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt, z czego 18 dotyczy łosi. Tylko dwa zdarzenia zakwalifikowano jako wypadki, reszta to kolizje. To - ocenił Wiatr - lepiej niż w 2007 roku.
Pierwsza edycja akcji "Jedź ŁOŚtrożnie" była przeprowadzona w minionym sezonie jesienno-zimowym. Rozdano kilka tysięcy ulotek i naklejek. Teraz będzie podobnie. Druga edycja akcji potrwa do marca 2009 roku. Raz w miesiącu na drogach, gdzie pojawiają się łosie, Biebrzański Park Narodowy we współpracy z policją i nadleśnictwami będzie rozdawać ulotki ostrzegające przed łosiami. Z kierowcami prowadzone są rozmowy.
Łoś to największy ssak w dolinie Biebrzy - dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Przez większość roku łosie przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, by w nim łatwiej przetrwać zimę. Łosie są pod ochroną. Dolina Biebrzy to ich europejska ostoja.
(PAP)