Myśląc o bezpieczeństwie w samochodzie wiele osób zwraca uwagę na jego wielkość, wynik testów zderzeniowych czy liczbę poduszek powietrznych. Są to parametry, które mają znaczenie przy wyborze samochodu, jednak istnieją też elementy eksploatacyjne mające kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Nie wolno zapominać o kluczowym znaczeniu sprawności technicznej auta, oponach i oświetleniu. To właśnie dbałość o te elementy jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa.
Wielu posiadaczy samochodów ma naturalne podejście polegające na wybieraniu niezbędnego minimum. Napraw dokonuje się dopiero w sytuacji, gdy awaria uniemożliwia dalszą jazdę. Zapominamy przy tym, że nawet częściowe zużycie elementów mechanicznych pogarsza ich parametry, a co za tym idzie, zmniejsza bezpieczeństwo jazdy. Podobnie wygląda sytuacja z oponami, które używane są do granic możliwości, a następnie wymieniane na najtańsze modele. Często kierowcy zapominają, że te „kawałki gumy” to jedyne co łączy samochód z asfaltem i ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie pojazdu, gdyż po zapadnięciu zmroku to dzięki niemu samochód jest widoczny na drodze, ale też umożliwia ono kierowcy zobaczenie tego co znajduje się przed autem. Choć jest to oczywiste, to wielu kierowców sprawia wrażenie, jakby nie zdawali sobie z tego sprawy.
Podstawowym aspektem zapewnienia odpowiedniego oświetlenia jest widoczność. Im jest ona lepsza, tym kierowca szybciej dostrzeże niebezpieczeństwo. Wystarczy zapomnieć o wymianie przepalonej żarówki, aby mieć poważny problem z jazdą po zmroku. Dlatego, nawet w samochodach z bardziej trwałymi ksenonami, warto posiadać przynajmniej jedną zapasową żarówkę do świateł mijania. Dzięki temu będzie możliwa szybka jej wymiana w przypadku przepalenia.
O tym jak dużo widzi kierowca decyduje skuteczność oświetlenia. Pierwszym z jej aspektów jest jakość i typ samych żarówek. Nie należy kupować najtańszych żarówek, których parametry są bardzo wątpliwe. Słabsze światło to nie tylko mniejszy komfort prowadzenia, ale też zdecydowane pogorszenie bezpieczeństwa. Przy zakupie samochodu warto też rozważyć światła ksenonowe. Dla niektórych osób są one wyznacznikiem stylu, jednak dużo ważniejszy jest fakt, że dużo lepiej oświetlają drogę przed samochodem. Nawet jeśli taka opcja wymaga dopłaty przy zakupie, a w przyszłości sama wymiana żarówek jest dużo bardziej kosztowna (choć nie tak częsta jak w przypadku tradycyjnych świateł), to zdecydowanie lepiej oświetlają one drogę, a dzięki temu poprawiają nasze bezpieczeństwo.
– Choć pieszy czy rowerzysta z pewnością zauważy samochód z włączonymi światłami, nawet jeśli świecą one słabo, to z punktu widzenia kierowcy ilość światła, generowanego przez reflektory jest bardzo istotna – mówi Magdalena Bogusz z firmy OSRAM. – Kierowca samochodu z żarówkami o podwyższonych parametrach, np. OSRAM Night Breaker Unlimited, przy prędkości 90 km/h może zauważyć przeszkodę czy idącego poboczem pieszego o ok. 1,5 s wcześniej, właśnie dzięki odpowiednim żarówkom. Za sprawą białej barwy światła lepiej widoczne są również pasy na jezdni, znaki drogowe czy idący poboczem ludzie. Także lampy ksenonowe są dostępne w odmianach o większym zasięgu. Np. lampa OSRAM Xenarc Night Breaker Unlimited świecą o 20 m dalej niż standardowe produkty. Samochód z włączonymi światłami mijania łatwiej zauważyć również w dzień, badania wykazują, że znacznie dokładniej można ocenić prędkość, z jaką porusza się taki pojazd, jeśli ma włączone światła. A dzięki temu można uniknąć kolizji.
Podczas eksploatacji pamięta się o wymianie większości zużytych podzespołów samochodu, jednak reflektory bardzo często są niesłusznie pomijane. Na ich skuteczność ma wpływ nie tylko odpowiedni wybór żarówek, ale również ich stan. Światła, jak każdy element samochodu, ulegają zużyciu. Klosze z czasem stają się coraz bardziej porysowane, a odbłyśniki gorzej odbijają światło. Na szybsze zużywanie się reflektorów wpływ mają również gorszej jakości żarówki bez filtru UV, co powoduje szybsze matowienie elementów reflektora. Jeśli intensywne użytkowanie samochodu spowoduje widoczny spadek jakości świecenia świateł, to pozostają dwa rozwiązania. Droższym jest wymiana reflektorów na nowe, jednak możliwa jest również ich regeneracja. W zależności od typu lampy, przywrócenie odbłyśników do pełnej sprawności będzie kosztować od kilkudziesięciu złotych do ponad 150 zł za sztukę. Natomiast podczas codziennej eksploatacji nie należy zapominać o najważniejszym – światła świecą dobrze jedynie wtedy, kiedy są czyste, dlatego
nawet jeśli nie decydujemy się na umycie samochody warto zadbać o same reflektory.
Światła mijania są kluczowe i najważniejsze, nie należy jednak zaniedbywać również pozostałych. W samochodach, które nie mają czujników informujących o przepalonej żarówce należy regularnie sprawdzać oświetlenie. Nawet przepalenie żarówki z tyłu samochodu, albo jednego z kierunkowskazów może wprowadzić innego kierowcę w błąd i doprowadzić do wypadku.
Sprawne i skuteczne oświetlenie, to nie tylko bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów tego samochodu. Ma ono również duże znaczenie dla innych użytkowników drogi. Dobrze oświetlony samochód będzie szybciej zauważony, a przy tym sprawne i odpowiednie światła pozwolą też kierowcy wcześniej dostrzec niebezpieczeństwo, albo pieszego na drodze. W niebezpiecznej sytuacji kilka metrów wynikające z lepszych świateł mogą pozwolić na uniknięcie wypadku i uratowanie życia.