Trwa ładowanie...

Jak przewozić dziecko na motocyklu? Zobacz, co mówią przepisy

Jazda z pasażerem na motocyklu wymaga większej uwagi i spełnienia kilku obowiązków przez osobę siedzącą z tyłu. A jak to wygląda w sytuacji, gdy chcemy przewieźć dziecko? Prawo na to pozwala, ale trzeba pamiętać o podstawach.

Na motocyklu można jeździć z dzieckiem.Na motocyklu można jeździć z dzieckiem.Źródło: Getty Images, fot: DigitalVision
d3jraaf
d3jraaf

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można przewozić dziecko motocyklem. Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy są jakieś ograniczenia? Można powiedzieć, że polskie przepisy są w tej kwestii dość liberalne i w znacznej części zakładają rozsądek kierowcy motocykla. Można powiedzieć, że jazda z dzieckiem na jednośladzie często nie różni się od przewożenia pełnoletniego pasażera. Wiele zasad jest takich samych.

Od jakiego wieku dziecka można je przewozić na motocyklu? Tu przepisy nie stawiają żadnych ograniczeń – ani wiekowych, ani wzrostu pasażera jednośladu. Zatem za odpowiedź musi wystarczyć stwierdzenie – wtedy, gdy jest to bezpieczne. Warto pamiętać, że dziecko musi być w stanie przytrzymać się podczas jazdy i siedzieć spokojnie. Jedyne ograniczenie związane z wiekiem dotyczy tego, że jeśli pasażer motocykla ma do 7 lat, to wtedy nie można przekraczać prędkości 40 km/h.


6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
(...)
3) motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h;

Art. 20 Prawo o ruchu drogowym

Skoro można przewozić dziecko na motocyklu, to jak należy to robić? Przede wszystkim musi ono siedzieć za kierującym jednośladem. Nie tylko dlatego, że tam znajduje się miejsce dla pasażera, ale też ponieważ jest to bezpieczniejsze. Wielu osobom wydaje się, że sadzając małego pasażera przed sobą można mieć nad nim kontrolę, ale jest to duży błąd. Z jednej strony ma się ograniczone ruchy podczas prowadzenia motocykla, a z drugiej, w razie wypadku jest do dużo mniej bezpieczne miejsce.

d3jraaf

Kluczowe jest też poinstruowanie małego pasażera, jak powinien zachowywać się podczas jazdy. Powinien pewnie trzymać się kierującego lub motocykla, siedzieć spokojnie i wiedzieć, jak bezpiecznie wsiadać i zsiadać z jednośladu. To dokładnie te same punkty, które powinien znać każdy pasażer motocykla.

Skoro o bezpieczeństwie mowa, to należy pamiętam, że niezależnie od wieku dziecko musi obowiązkowo jechać w kasku (na rynku są modele dla takich młodych pasażerów). Choć jest to jedyny obowiązkowy element stroju, to warto ubrać dziecko w rękawice, kurtkę i spodnie z ochraniaczami i buty, które usztywniają kostkę. Krótko mówiąc – wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Dziecko powinno być zabezpieczone tak samo, jak dorosły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jraaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jraaf
Więcej tematów