Trwa ładowanie...
d4hvkyc

Hyundai Nexo: samochód elektryczny, który przejedzie 800 km

Hyundai jako jeden z niewielu producentów samochodów pokazał podczas targów elektroniki konsumenckiej CES 2018 w Las Vegas gotowy model. To elektryczny SUV o zasięgu 800 km i wcale nie jest konceptem. Sprzedaż rozpocznie się w najbliższych miesiącach. Czy to prawdziwy przełom w użyteczności elektryków?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hyundai Nexo to samochód zasilany silnikiem elektrycznym, który ma zasięg 800 km. Jest tylko jeden szkopuł.
Hyundai Nexo to samochód zasilany silnikiem elektrycznym, który ma zasięg 800 km. Jest tylko jeden szkopuł. (Materiały prasowe, Fot: Hyundai)
d4hvkyc

Na pewno przełom w Hyundaiu, który zaproponuje Nexo najpierw klientom zza Oceanu. To kompaktowy SUV wielkości znanego nam Tucsona, napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 125 kW, rozpędzający pojazd do 100 km/h w 9,5 s i mogący przejechać bez uzupełniania zapasu energii ok. 800 km. Jest tylko jeden szkopuł.

Samochód nie został wyposażony w akumulator, ale w zbiorniki na wodór i system przemiany go w energię elektryczną. I w tym miejscu rozpoczynają się schody, bo choć napęd wodorowy jest ekologiczny, nie okazuje się bardziej ekonomiczny niż typowy zestaw elektryczny, a przy tym jest jeszcze trudniejszy w codziennej eksploatacji. Jeżeli narzekacie na liczbę punktów ładowania elektryków, to stacji tankowania wodoru jest jeszcze mniej – np. w Polsce nie ma ani jednej.

Hyundai Nexo Materiały prasowe
Hyundai Nexo

Stosowna do takiego napędu infrastruktura w Europie jest jeszcze bardzo niewielka, ale w najbliższych latach ma być powiększona. Stacje tankowania wodoru planuje się postawić również w Polsce. Jednak głównym problemem jest * nieopłacalność zakupu i eksploatacji takich aut*. Są o wiele droższe od zasilanych paliwem ropopochodnym, a przejazd 100 km kosztuje mniej więcej tyle samo.

d4hvkyc

Jaki więc sens ma inwestowanie w projekt samochodu wodorowego? Hyundai to jedna z niewielu firm, która się tym zajmuje – również Toyota czy Honda. Azjaci są jednak realistami i rzeczywiście szykują się do zasilania alternatywnego dla paliw kopalnych. O ile bowiem napęd czysto elektryczny jest tylko na pozór ekologiczny, o tyle wodór może z powodzeniem zastąpić ropę i rzeczywiście ”oczyścić” powietrze. Samochody wraz ze wzrostem popularności stanieją, a wtedy będą liczyły się firmy motoryzacyjne, które są już doświadczone w ich produkcji. Hyundai tym razem nie zamierza zostawać z tyłu.

Hyundai Nexo Materiały prasowe
Hyundai Nexo

Koreański gigant opracował plany dynamicznego rozwoju aut niskoemisyjnych, zgodnie z którym do 2025 roku wprowadzi do globalnej sprzedaży aż 18 ekologicznych modeli.

”Energia pozyskiwana z wodoru to nasza przyszłość. Hyundai stał się liderem w wykorzystaniu technologii wodorowych, oferując model ix35 Fuel Cell – pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód zasilany wodorem”. – powiedział Dr Woong-chul Yang, wiceprezes Hyundai Motor Company. ”Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować model z wodorowymi ogniwami paliwowymi drugiej generacji, stanowiący jednocześnie kumulację najnowszych technologii”. – dodał.

Hyundai Nexo Materiały prasowe
Hyundai Nexo

Nowy Hyundai Nexo jest pod każdym względem lepszy od swojego poprzednika ix35. Jeszcze w tym roku trafi do produkcji i sprzedaży, oferując klientom również najnowsze zdobycze techniki w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego.

Koreańczycy pochwalili się już systemem Blind-spot View Monitor, który ostrzega nie tylko o pojazdach w martwej strefie za ramieniem kierowcy, ale także o wszystkich obiektach wokół pojazdu. To także pierwszy Hyundai, który zaparkuje samodzielnie z kierowcą na zewnątrz pojazdu.

d4hvkyc

Podziel się opinią

Share

d4hvkyc

d4hvkyc