Trwa ładowanie...
3 marca 2011, 13:45

Genewa 2011: Toyota nie daje za wygraną

Genewa 2011: Toyota nie daje za wygranąŹródło: WP.PL
d2uryoh
d2uryoh

Oszałamiający sukces samochodu Chevrolet Volt sprawił, że w Toyocie rozpoczęto intensywne prace badawcze i rozwojowe. Przecież to Toyota Prius była pierwszym samochodem w którym wprowadzono technologię hybrydową (premiera 1997). Pomniejszenie jej wartości przez nowicjusza, jakim jest Chevrolet, nie mogło długo pozostać bez odzewu. W Genewie wytoczono więc ciężkie działa.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Pierwszym jest Prius Plug In. Model ma trafić do salonów Toyoty dopiero w 2012 r., ale Toyota chcąc pokazać swe możliwości i zapowiedzieć nowość (tym bardziej, że Chevrolet rozpoczyna sondowanie rynku europejskiego celem rozpoczęcie sprzedaż) prezentuje go w Genewie.

Prius Plug In umożliwia ładowanie baterii pojazdu z domowego gniazdka elektrycznego. Cały proces ładowania zajmuje jedynie półtorej godziny, co pozwala na przejechanie wyłącznie na silniku elektrycznym dystansu 20 km przy prędkości do 100 km/h. Na tym dystansie samochód nie zużywa paliwa, ani nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Po wykorzystaniu energii zgromadzonej w bateriach, samochód automatycznie przechodzi w tryb hybrydowy, znany z dotychczasowych wersji Priusa.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Możliwość doładowywania baterii z gniazdka oraz wydłużenie do 20 km zasięgu tylko na silniku elektrycznym, skutkuje jeszcze lepszymi wynikami spalania niż w tradycyjnym Priusie (tylko 2,6l / 100km, czyli o 30 proc. mniej niż w przypadku tradycyjnego Priusa). To nie jedyna nowość mająca pokreślić zaangażowanie Toyoty.

d2uryoh

Drugą jest Prius+. Także ten model jest prezentacją siły, gdyż ma trafić na rynek dopiero w 2012 roku. Jednakże o ile Prius Plug In jest rozwinięciem koncepcji użytkowania samochodu, to Prius+ jest innowacją i przełomem. Jest to bowiem pierwszy na świecie siedmioosobowy mini van z napędem hybrydowym. Jest to całkowicie nowa konstrukcja, stworzona od podstaw w Japonii.

(fot. Bogusław Korzeniowski)
Źródło: (fot. Bogusław Korzeniowski)

Model ten wyróżnia się wyjątkową przestronnością wnętrza. W kabinie znajdują się trzy rzędy siedzeń, dzięki czemu miejsce wewnątrz znajdzie siedmiu pasażerów. W drugim rzędzie siedzeń znajdują się trzy niezależne fotele, każdy z możliwością składania, przesuwania i regulowania oparcia. Trzeci rząd zawiera dwa fotele z możliwością składania w proporcji 50/50.

Za źródło napędu posłuży system hybrydowy znany z tradycyjnej wersji Priusa, z jedną jednak istotną modyfikacją. Nowym rozwiązaniem technologicznym Priusa+ będzie system baterii litowo-jonowych, podobny do tych zastosowanych w Priusie Plug In. Inżynierom Toyoty udało się znacząco zmniejszyć ich rozmiary, przy zachowaniu dotychczasowej wydajności. Dzięki temu cały zestaw baterii udało się zmieścić bezpośrednio pod drugim rzędem siedzeń. Zarówno przestronność wnętrza jak i pojemność bagażnika nie są zatem w jakikolwiek sposób ograniczone elementami układu hybrydowego.

Bogusław Korzeniowski

mz

d2uryoh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uryoh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj