Trwa ładowanie...

Francja: tysiące ludzi manifestowało przeciwko gazowi łupkowemu

Francja: tysiące ludzi manifestowało przeciwko gazowi łupkowemuŹródło: PAP/EPA, fot: Patrick Seeger
d1umyhw
d1umyhw

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP. Demonstrowano m.in. w Montelimar na południu i w Lille na północy.

Protesty odbyły się też w Tuluzie na południowym zachodzie i w Saint-Claude na wschodzie kraju. Zorganizowano je, mimo że w 2011 roku Rada Konstytucyjna zatwierdziła ustawę zakazującą szczelinowania hydraulicznego we Francji.

Rada Konstytucyjna, która czuwa nad zgodnością dekretów i ustaw z konstytucją, odrzuciła apelację kręgów przemysłowych, które domagały się umożliwienia stosowania tej techniki.

- Stanowisko Rady Konstytucyjnej przyjmujemy z ulgą, lecz sprzeciwiamy się artykułowi, który dopuszcza prowadzenie eksperymentów. Rzeczywistym problemem nie jest jedynie gaz łupkowy, lecz energia pozyskiwana z węgla, powodująca globalne ocieplenie klimatu - powiedział rzecznik organizatorów demonstracji Alain Volle.

Według organizatorów w demonstracji w Montelimar wzięły udział delegacje z Polski i Anglii.

Kraje europejskie są podzielone w kwestii eksploatacji gazu z łupków z powodu obaw przed spowodowaniem szkód w środowisku naturalnym. Technika szczelinowania hydraulicznego jest zakazana m.in. we Francji i Bułgarii.

d1umyhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1umyhw
Więcej tematów