Trwa ładowanie...
d11gmiv

Ford Mustang najpopularniejszym autem sportowym na świecie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ford Mustang najpopularniejszym autem sportowym na świecie
(zdjęcie producenta)
d11gmiv

Niby przepis na Forda Mustanga nie zmienia się od lat 60. – jest to tani samochód sportowy o bardzo dobrych osiągach – jednak najnowsza generacja jest wyjątkowa. Model ten jest oferowany globalnie i podbił serca nie tylko Amerykanów, ale też Europejczyków, Azjatów i Australijczyków. Ten kultowy muscle car był najchętniej kupowanym autem sportowym na świecie.

Nowy Mustang to świetne osiągi, atrakcyjna stylistyka i lepsza niż dotychczas jakość (choć nadal nie da się ukryć, że jest to auto z niższej półki). Jednak tanie materiały wykończeniowe mają sens – dzięki temu cennik tego sportowego auta rozpoczyna się od 159 000 zł (za odmianę 2,3 EcoBoost o mocy 317 KM). Za bardziej rasową wersję napędzaną silnikiem V8 (421 KM) trzeba zapłacić 180 000 zł. To wręcz niebywale mało, jeśli porównać Mustanga do europejskich aut sportowych o podobnych osiągach.

Jak się okazało, jest to idealny przepis na sukces. Co ważne – nowy Mustang świetnie sprzedaje się nie tylko w USA, ale na całym świecie (model ten jest oferowany w 140 krajach). Jest jedynym sportowym coupe, które w 2015 roku znalazło więcej niż 100 tys. nabywców. Dokładniej mówiąc – wersję z zamkniętym dachem kupiło 110 tys. kierowców, a kabriolety kolejne 30 tys. Co ważne, wyniki te uzyskano mimo faktu, że w wielu krajach sprzedawcy nie mieli wystarczającej liczby samochodów i część klientów musi cały czas czekać na swoje auta – było tak np. w Chinach i Wielkiej Brytanii. W Australii Mustangi wyprzedane są do końca 2017 roku, co spowodowało, że Ford obiecał więcej samochodów dla tego kraju.

d11gmiv

Już samo to może świadczyć o zaskakującej popularności Mustanga poza Ameryką. W Europie klienci zamówili już 16 600 sztuk, z czego dostarczono dopiero 4700. Sportowy Ford to hit sprzedaży w Wielkiej Brytanii (3500 zamówień), Niemczech i Francji.

Warte podkreślenia jest też to, jaką wersję najchętniej wybierają Europejczycy. Jak się okazuje, oczekują oni klasycznego amerykańskiego auta i w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii (ale też w Australii i Nowej Zelandii) najlepiej sprzedaje się odmiana V8 o pojemności 5,0 l – mimo faktu, że pali nawet blisko dwa razy więcej paliwa niż model z mniejszym turbodoładowanym silnikiem. Ta mniejsza jednostka za to święci sukcesy w Chinach.

– Klienci w USA przez wiele dekad mogli cieszyć się z interesujących zagranicznych samochodów sportowych, przyszedł więc czas na rewanż ze strony Amerykanów i ogólnoświatową sprzedaż Mustanga – stwierdził Erich Merkle odpowiedzialny za sprzedaż w Fordzie.

Oczywiście Ford Mustang jest też hitem w USA, gdzie tylko w marcu 2016 roku właścicieli znalazło 12 563 egzemplarze, przebijając w ten sposób łączną sprzedaż nowego Chevroleta Camaro i Dodge'a Challengera. Tak samo stało się w Kanadzie.

d11gmiv

sj, moto.wp.pl

d11gmiv

Podziel się opinią

Share

d11gmiv

d11gmiv