ycipk-3kaxbc

Elektryczne skutery taksówki na ulicach Amsterdamu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektryczne skutery taksówki na ulicach Amsterdamu
(Jupiterimages)
ycipk-3kaxbc

Na ulicach starego centrum Amsterdamu pojawiły się w poniedziałek elektryczne skutery taksówki. Za 2,50 euro można wskoczyć na tylne siedzenie skutera i szybko dotrzeć do celu.

To nowość na skalę europejską - uważa założyciel usługi nazywanej Hopper (skoczek) Ruben Beugels. Jego zdaniem skutery są "nową formą transportu publicznego".

Elektryczny skuter osiąga maksymalnie prędkość 25 km na godzinę i może pokonać 130 km do następnego ładowania baterii. Na początek hopperów jest setka. Mogą kursować po centrum i dzielnicy Pijp aż do stacji kolejowej Zuid-WTC w południowym Amsterdamie. Wyposażono je w nowoczesny system nawigacyjny i wmontowany w deskę rozdzielczą smartfon Samsunga oraz tablet z tyłu, wykorzystywany do wyświetlania reklam cyfrowych.

ycipk-3kaxbc

Do charakterystycznych holenderskich rozwiązań problemów transportowych należą oczywiście rowery. Ale chociaż poruszanie się nimi uznano za sposób na poprawę jakości życia w miastach, ścieżki rowerowe są coraz bardziej zatłoczone i tworzą się na nich korki, co prowadzi do wzrostu zachowań aspołecznych - alarmowano w zeszłym tygodniu na specjalnej konferencji w Utrechcie.

Wymyślone przez Beugelsa skuterowe taksówki to przedsięwzięcie konsorcjum z udziałem przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego, w tym miasta Amsterdam, holenderskich kolei i banku Triodos, który zapewnił połowę potrzebnych na ten cel funduszy.

- Wszystko, co finansujemy, musi w ten lub inny sposób przyczyniać się do poprawy jakości życia, ponieważ uważamy, że korzyść i zysk nie może powstawać kosztem najbardziej palących problemów świata. Dlatego finansujemy gospodarstwa produkujące organiczną żywność, zrównoważone budownictwo, sztukę i kulturę oraz projekty związane z energią odnawialną - wyjaśnił Maarten Thijs, przedstawiciel banku Triodos. - Akurat ten kredytobiorca (Hopper) ma bardzo mądry pomysł, jednocześnie prosty i wyrafinowany, i właśnie dlatego nam się spodobał - dodał.

- Amsterdam zrobi się nieco włoski dzięki tym skuterom. Bardzo fajnie. Ale najfajniejsze jest to, że hoppery są ciche i nie zanieczyszczają środowiska - powiedział ekspert ds. marketingu Peter-Paul Blommers, który doradzał przedsiębiorstwu skuterowych taksówek.

ycipk-3kaxbc

Użytkownicy nowej ekologicznej usługi mogą zadzwonić po hoppera lub zamówić go przez internet.

Beugels spodziewa się, że lśniące jasnozielone skutery staną się charakterystycznym elementem pejzażu Amsterdamu, a także największych miast Holandii - Hagi, Rotterdamu i Utrechtu, w których hoppery mają stopniowo pojawić się w przyszłym roku.

Polub WP Moto
ycipk-3kaxbc
ycipk-3kaxbc