Dziś mecz, jutro za kierownicę. Zobacz, kiedy będzie można pojechać
Mundial to jedna z największych imprez na świecie, a wielu kibiców nie wyobraża sobie meczów bez towarzyszącego im alkoholu. Sprawdź, ile musisz odczekać, by z czystym sumieniem wsiąść za kierownicę.
Różne scenariusze
W 2017 r. policja przyłapała 70 tys. kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. W znacznej części z nich był to efekt zbyt pochopnego zajęcia miejsca za kierownicą w kilka godzin po jego spożyciu. Jaką zawartość alkoholu we krwi spowoduje mała impreza i ile musimy po niej odczekać? Oto kilka scenariuszy.
Wypicie jednego piwa (5,5 proc.) przez kobietę o wadze 65 kg i mężczyznę o wadze 80 kg zaowocuje szczytową wartością 0,6 prom. u mężczyzny i 0,4 prom. u kobiety. Zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. średnio po upływie 55 minut u kobiety i 30 minut u mężczyzny.
Wypicie czterech kieliszków wódki (po 30 ml) przez kobietę o wadze 65 kg i mężczyznę o wadze 80 kg zaowocuje szczytową wartością 0,8 prom. u mężczyzny i 0,6 prom. u kobiety. Zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. średnio po upływie 2 godzin i 30 minut u kobiety i 2 godzin i 10 minut u mężczyzny.
Wypicie dwóch kieliszków wina (po 125 ml) przez kobietę o wadze 65 kg i mężczyznę o wadze 80 kg zaowocuje szczytową wartością 0,4 prom. u mężczyzny i 0,5 prom. u kobiety. Zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. średnio po upływie 1 godziny i 15 minut u kobiety i 1 godziny u mężczyzny.
Wypicie sześciu kieliszków 35 proc. nalewki (po 30 ml) przez kobietę o wadze 65 kg i mężczyznę o wadze 80 kg zaowocuje szczytową wartością 0,8 prom. u mężczyzny i 1,1 prom. u kobiety. Zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. średnio po upływie 3 godzin i 45 minut u kobiety i 3 godzin i 30 minut u mężczyzny.
W przytoczonych powyżej przypadkach warto zwrócić uwagę na słowo "średnio". Twoje tempo trzeźwienia może być szybsze lub wolniejsze w zależności od masy ciała, a także tego, co i kiedy jemy oraz pijemy. Warto więc ostrożnie podchodzić do odmierzania czasu po zakończeniu picia alkoholu.
Co mówi nauka?
Organizm ludzki średnio potrzebuje 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu. W przeliczeniu na substancje spożywcze wygląda mniej więcej tak:
50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
100 ml wina = 12 g etanolu
0,5 l piwa = 25 g etanolu
Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw. Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu najbezpieczniej usiąść za kierownicą dopiero po upływie doby.
Prawo jest twarde
W przypadku popełnienia wykroczenia (poniżej 0,5 promila) Kodeks Wykroczeń w art. 87. § 1 stanowi: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Co jeśli alkoholu we krwi jest więcej? Jeśli kierowca ma powyżej 0,5 prom (jest to odpowiednik 0,25 mg alkoholu na ml wydychanego powietrza), to prowadząc auto dopuszcza się przestępstwa, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jazda w stanie upojenia alkoholowego skutkuje odebraniem uprawnień na okres wynoszący minimalnie 3 lata, a maksymalnie 15 lat. Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie, kara finansowa wyniesie 10 tys. zł.
Należy również pamiętać, że zakład ubezpieczeniowy nie pokrywa szkód wyrządzonych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że taki kierujący pokryje straty z własnej kieszeni.