Trwa ładowanie...

Dzieci będą jeździły w kaskach rowerowych. To już pewne

Dzieci jeżdżące na rowerach w kaskach na głowie to wciąż dość rzadki widok. Od 2019 r. może stać się powszechny.

Dzieci będą jeździły w kaskach rowerowych. To już pewneŹródło: East News, fot: TOMASZ BARANSKI/REPORTER
d3deswf
d3deswf

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowegoprzedstawiła Program Realizacyjny na lata 2018-2019. Zgodnie z dokumentem przeprowadzana będzie analiza powszechnej dostępności do szkolenia i egzamina na kartę rowerową oraz wprowadzenia obowiązku stosowania kasków rowerowych u dzieci do wieku zakończenia szkoły podstawowej. W praktyce oznacza to wiek 14 lat. Data zakończenia prac legislacyjnych to rok 2019 i wtedy ma zostać wprowadzony taki obowiązek.

W rezultacie wprwadzenia nowych przepisów ma zmniejszyć się liczba ofiar rannych i ciężko rannych w wypadkach drogowych z udziałem rowerzystów. Z najnowszego z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2017 roku doszło 4212 wypadków z udziałem rowerzystów. Ofiar śmiertelnych było 220, a rannych 3800. To i tak lepsze statystyki niż w poprzednich latach.

Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to najbardziej wypadkową jest 60+, ale i dzieci stanowią duży odsetek wśród uczestników wypadków. Te w wieku do 14 lat w 2017 r. spowodowały 284 wypadki. W ich wyniku sześcioro dzieci zginęło.

Co prawda nie da się obowiązkiem jazdy w kasku spowodować zmniejszenia liczby rannych – praktycznie każdy wypadek kończy się przynajmniej poranieniem lub złamaniem – ale KRBRD chce przede wszystkim zmniejszyć liczbę tych najtragiczniejszych, kończących się śmiercią lub ciężkim urazem.

d3deswf

Nawet jeżeli wprowadzenie obowiązku jazdy na rowerze w kasku dla dzieci nie spowoduje spadku liczby wypadków w statystykach, to i tak może poprawić bezpieczeństwo. Nie można zapominać o "szarej strefie", czyli tych zdarzeniach, które w ogóle nie są zgłaszane. Chodzi przede wszystkim o wypadki, w których nie uczestniczył inny pojazd. Młodsze dzieci, które dopiero opanowują sztukę jazdy na rowerze, są przecież bardziej narażone na urazy głowy.

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj