Trwa ładowanie...

Drogi, które skazano na zniszczenie

Drogi, które skazano na zniszczenieŹródło: PAP/Darek Delmanowicz
d3qa1ge
d3qa1ge

Właściciele samochodów ciężarowych muszą płacić za jazdę po polskich drogach krajowych, ekspresowych i autostradach. Opłaty nie obowiązują jednak na drogach gminnych, które od kilku miesięcy są rozjeżdżane przez tiry.

Od początku lipca 2011 na drogach całego kraju funkcjonuje system elektronicznego poboru opłat za przejazdy viaTOLL. Do historii przeszły winiety, które przez lata uprawniały kierowców samochodów ciężarowych do poruszania się po drogach o "wyższych parametrach". Od tego momentu właściciele aut, których masa przekracza 3,5 tony, są rozliczani za każdy przejechany kilometr, dlatego też coraz częściej wybierają drogi, nad którymi nie zainstalowano bramownic viaTOLL. Jak informuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, od czasu uruchomienia systemu elektronicznych opłat na odcinku autostrady A1 Rusocin - Nowe Marzy, odnotowano odpływ ruchu ciężkiego w granicach 70 proc., a na autostradzie A2 o ok. 50 proc. Ruch ten przeniósł się znacznej mierze na bezpłatne odcinki dróg krajowych nr 91 (dawna krajowa 1) i nr 92 (dawna krajowa 2).

Niebawem i tam staną bramownice. Należy więc przypuszczać, że kierowcy tirów zaczną wybierać drogi gminne. Te nie były jednak budowane z myślą o obsługiwaniu ruchu pojazdów ciężkich. Masa tira może dochodzić nawet do 40 ton. Jak wyliczają specjaliści, przejazd tak mocno obciążonego samochodu ciężarowego niszczy nawierzchnię nawet 163 tys. razy bardziej, niż przejazd samochodu osobowego. Efektem częstych przejazdów tirów drogami gminnymi jest nie tylko powstawanie dziur, które przyczyniają się do niszczenia elementów podwozia i felg, ale również tworzenie się kolein. Te, jeśli stają się głębokie, mogą być niezwykle niebezpieczne, szczególnie zimą i podczas opadów deszczu.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Kierowcy samochodów ciężarowych odpowiadają za spory odsetek wypadków, do których dochodzi na polskich drogach. Jak podaje Komenda Główna Policji, kierujący samochodami ciężarowymi odpowiadają za ,3
proc. wypadków, jakie miały miejsce w 2011 roku. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w zdarzeniach tych zginęło 10,1 proc. spośród wszystkich zabitych na drogach.

d3qa1ge

Za utrzymanie dróg gminnych odpowiedzialne są samorządy. Dysponują jednak środkami, które nie zawsze wystarczają nawet na bieżące naprawy. Gdy drogi zniszczą tiry, nie będzie za co ich wyremontować. Zdaniem samorządowców najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby pobieranie opłat od kierowców tirów. To jednak niemożliwe - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Ustawa o drogach publicznych daje gminom możliwość pobierania opłat za przejazd tylko w przypadku pojazdów nienormatywnych. W myśl przepisów, pod tą nazwą kryją się jednak tylko samochody o ponadprzeciętnych gabarytach. Ustawa nie mówi nic o wadze samochodów.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Niezgodny z prawem może okazać się również inny pomysł. Związek Powiatów Polskich zaproponował, żeby zarządcy dróg podpisywali z przewoźnikami umowy cywilnoprawne. Jednak, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, takie rozwiązanie kłóciłoby się z ustawą o drogach publicznych, która określa tryb pobierania opłat za ich użytkowanie. Wygląda na to, że przy obecnych przepisach pobieranie opłat za przejazd tirami po drogach gminnych byłoby możliwe tylko wówczas, jeśli drogom tym odmówionoby statusu publicznych. Przyszłość przyniesie jednak nowe rozwiązania.

d3qa1ge

Jak donosi DGP, 19 października 2012 r. w życie wejdą nowe artykuły prawa o ruchu drogowym. Przepisy te wprowadzą siedem kategorii pozwoleń na przejazd pojazdami nienormatywnymi. Wśród nich będzie również ta, dotycząca poruszania się po drogach gminnych tirami. Pieniądze uzyskane od przewoźników za zezwolenia będą trafiać do samorządowych budżetów. Czy nowe regulacje sprawią, że kierowcy tirów znów będą wybierać drogi krajowe i autostrady? Miejmy nadzieję. I tak zapłacimy za to wszyscy, bo dodatkowe koszty przewoźników zostaną przerzucone na zamawiającego usługę, a w rezultacie na cenę przewożonych towarów.

tb/mw/tb

d3qa1ge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qa1ge
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj