Trwa ładowanie...

Deklaracja PCC-3 przy zakupie motocykla. Niedopełnienie obowiązku może skończyć się srogą karą

Kupno motocykla wiąże się z urzędowymi formalnościami. Jedną z nich jest rozliczenie z fiskusem, co oznacza złożenie formularza deklaracji od czynności cywilno-prawnych, znanego też jako PCC-3. W niektórych przypadkach kupujący jest zwolniony z tego obowiązku.

Umowa kupna sprzedaży będzie potrzebna do rozliczenia z fiskusemUmowa kupna sprzedaży będzie potrzebna do rozliczenia z fiskusem
d8aagh2
d8aagh2

PCC to po prostu podatek od czynności prawnych. Umowy sprzedaży, zamiany rzeczy i praw majątkowych "podpadają" właśnie pod niego. Dlatego też przy zakupie motocykla nowy właściciel musi rozliczyć się z urzędem skarbowym na podstawie umowy sprzedaży w ciągu 14 dni od zakupu.

Kiedy trzeba zapłacić PCC-3?

Podatku nie trzeba płacić, jeśli nabywca motocykla kupuje jednoślad od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Oznacza to, że jeśli kupiliśmy motocykl w komisie, nie musimy płacić podatku. Gdy kupimy go osoby, która zawodowo nie zajmuje się handlem jednośladami, trzeba będzie złożyć odpowiednie oświadczenie.

STAG: Q&A ODCINEK 3

Jaka jest wysokość podatku PCC-3?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podstawą do naliczenia podatku jest cena określona w umowie sprzedaży. Nie warto jej zaniżać. Fiskus może wezwać podatnika w celu jej skorygowania. Co więcej, jeśli urzędnicy będą mieli wątpliwości, mogą sami wyliczyć wartość pojazdu na podstawie przeciętnych cen rynkowych. Jeśli nowa kwota będzie się różnić o więcej niż 33 proc., koszty wyceny przez rzeczoznawcę poniesie podatnik.

d8aagh2

Wysokość podatku to 2 proc. wartości motocykla. Z opłaty zwolnione są transakcje za mniej niż 1000 zł lub gdy przedmiot został kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej.

Co jeśli nie zapłacę podatku?

Niedopełnienie obowiązku wiąże się z mandatem. Może on wynieść od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku wynosiło ono 2600 zł, co oznacza, że urzędnik może wyznaczyć karę w wysokości nawet 52 tys. zł! Jeśli spóźnicie się z opłatą o kilka dni, warto złożyć tzw. czynny żal. To pismo, w którym możecie wyjaśnić zdarzenie i przyczyny opóźnienia.

Jak złożyć deklarację PCC-3?

To proste. Deklarację skarbową należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Formularz znajdziemy na stronie internetowej ministerstwa finansów. Można dostarczyć go osobiście, listownie lub elektronicznie. Tę ostatnią ścieżkę opisano dokładnie na stronie resortu finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8aagh2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8aagh2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj