Trwa ładowanie...

Deklaracja PCC-3 przy zakupie motocykla. Niedopełnienie obowiązku może skończyć się srogą karą

Kupno motocykla wiąże się z urzędowymi formalnościami. Jedną z nich jest rozliczenie z fiskusem, co oznacza złożenie formularza deklaracji od czynności cywilno-prawnych, znanego też jako PCC-3. W niektórych przypadkach kupujący jest zwolniony z tego obowiązku.

Umowa kupna sprzedaży będzie potrzebna do rozliczenia z fiskusemUmowa kupna sprzedaży będzie potrzebna do rozliczenia z fiskusem
d1o7oig
d1o7oig

PCC to po prostu podatek od czynności prawnych. Umowy sprzedaży, zamiany rzeczy i praw majątkowych "podpadają" właśnie pod niego. Dlatego też przy zakupie motocykla nowy właściciel musi rozliczyć się z urzędem skarbowym na podstawie umowy sprzedaży w ciągu 14 dni od zakupu.

Kiedy trzeba zapłacić PCC-3?

Podatku nie trzeba płacić, jeśli nabywca motocykla kupuje jednoślad od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Oznacza to, że jeśli kupiliśmy motocykl w komisie, nie musimy płacić podatku. Gdy kupimy go osoby, która zawodowo nie zajmuje się handlem jednośladami, trzeba będzie złożyć odpowiednie oświadczenie.

STAG: Q&A ODCINEK 3

Jaka jest wysokość podatku PCC-3?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podstawą do naliczenia podatku jest cena określona w umowie sprzedaży. Nie warto jej zaniżać. Fiskus może wezwać podatnika w celu jej skorygowania. Co więcej, jeśli urzędnicy będą mieli wątpliwości, mogą sami wyliczyć wartość pojazdu na podstawie przeciętnych cen rynkowych. Jeśli nowa kwota będzie się różnić o więcej niż 33 proc., koszty wyceny przez rzeczoznawcę poniesie podatnik.

d1o7oig

Wysokość podatku to 2 proc. wartości motocykla. Z opłaty zwolnione są transakcje za mniej niż 1000 zł lub gdy przedmiot został kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej.

Co jeśli nie zapłacę podatku?

Niedopełnienie obowiązku wiąże się z mandatem. Może on wynieść od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku wynosiło ono 2600 zł, co oznacza, że urzędnik może wyznaczyć karę w wysokości nawet 52 tys. zł! Jeśli spóźnicie się z opłatą o kilka dni, warto złożyć tzw. czynny żal. To pismo, w którym możecie wyjaśnić zdarzenie i przyczyny opóźnienia.

Jak złożyć deklarację PCC-3?

To proste. Deklarację skarbową należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Formularz znajdziemy na stronie internetowej ministerstwa finansów. Można dostarczyć go osobiście, listownie lub elektronicznie. Tę ostatnią ścieżkę opisano dokładnie na stronie resortu finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1o7oig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o7oig
Więcej tematów