Trwa ładowanie...

Darmowe przeglądy diagnostyczne. Sprawdziliśmy, jak wyglądają

Jeszcze do poniedziałku, 4 września, w wybranych stacjach diagnostycznych w Warszawie można za darmo sprawdzić stan samochodu. Kontrolowane są emisja spalin, jakość ogumienia oraz ustawienie świateł.

Darmowe przeglądy diagnostyczne. Sprawdziliśmy, jak wyglądająŹródło: WP.PL, fot: Michał Zieliński
d28szw9
d28szw9

Przegląd samochodu odbębniamy co 12 miesięcy i o nim zapominamy. Byle tylko dostać tę pieczątkę. Tymczasem stan naszego pojazdu jest jak ryba, wpływa na wszystko. Dlatego w Warszawie ruszyła akcja darmowych przeglądów diagnostycznych w ramach programu "Oddychaj Warszawo". Nie jest to typowe badanie techniczne, a jedynie jego okrojona wersja.

Wybraliśmy się do śródmiejskiej stacji, żeby sprawdzić, jak wygląda taki przegląd. Po pierwsze, nie trzeba się nigdzie rejestrować. Wystarczy przyjechać na stację i zgłosić, że chce się sprawdzić swój samochód. Procedura trwa około 15 minut, jest bezpłatna i bez konsekwencji. Celem badania jest tylko zwiększenie świadomości użytkowników drogi, nikt nie zatrzyma dowodu rejestracyjnego samochodu.

Darmowy przegląd techniczny w Warszawie WP.PL
Darmowy przegląd techniczny w Warszawie Źródło: WP.PL, fot: Michał Zieliński

W pierwszej kolejności sprawdzane jest ogumienie. Odpowiednie ciśnienie poprawia komfort jazdy, zmniejsza zużycie paliwa, a także przedłuża żywotność opon. Jest również niezbędne przy ustawianiu świateł, do czego przejdziemy później.

d28szw9

Drugim kontrolowanym elementem jest emisja spalin. Sonda weryfikuje poziom wydobywających się z rury wydechowej węglowodorów i tlenku węgla. Ten pierwszy sprawdzany jest na biegu jałowym, ten drugi przy wyższych obrotach. Jednym z podstawowych celów akcji jest uświadomienie kierowców ile szkodliwych substancji wydobywa się z ich samochodów.

Darmowy przegląd techniczny w Warszawie WP.PL
Darmowy przegląd techniczny w Warszawie Źródło: WP.PL, fot: Michał Zieliński

Na koniec pracownik stacji wyregulował światła. Istotne jest, by świeciły na odpowiednim poziomie, a wiązka załamywała się w wyznaczonym miejscu. Nie tylko wpływa to na nasze bezpieczeństwo, ale i przeciwdziała oślepianiu innych użytkowników drogi.

Dowiedzieliśmy się, że póki co akcja nie cieszy się specjalną popularnością. Mimo wszystko, zachęcamy do odwiedzenia najbliższej stacji i poświęcenia tego kwadransa na badanie. Listę placówek, które biorą udział w programie można znaleźć tutaj. Organizatorami akcji są Urząd Miasta Warszawa i Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj