Trwa ładowanie...

Czy warto tankować biodiesel?

Czy warto tankować biodiesel?Źródło: SXC.hu
d1n2y5p
d1n2y5p

Paliwo wyprodukowane z dużym udziałem komponentów roślinnych kusi ceną przy dystrybutorach. Część ekspertów jednak przed nim ostrzega. Ich zdaniem większość naszych silników nie jest przystosowanych do zasilania paliwem typu biodiesel. W szczególności chodzi o te, które dysponują układem paliwowym Common Rail. Tu stosowanie tego rodzaju paliwa może zakończyć się poważna awarią.

- Jednym z zarzutów dotyczących biodiesla jest to, że wykorzystany w nim olej rzepakowy tworz osad w silniku - mówi Marek Godzieszka, dyrektor techniczny firmy Auto-Boss. - Ponadto w szczególnych warunkach eksploatacji samochodu, takich jak częściowe obciążenia, bieg jałowy, zimne rozruchy, jazda na niedogrzanym silniku na krótkich dystansach czy też złej kondycji elementów silnika, jak świece żarowe, końcówki wtryskiwaczy pierścienie tłokowe, mogą powodować przedostawanie się paliwa przez pierścienie do oleju.

Skutkiem używania biodiesla może być polimeryzacja oleju silnikowego. Powstaje wtedy gęsta masa blokująca sito w pompie paliwowej, tzw. smok olejowy. Prowadzi to do zatarcia silnika z powodu braku oleju w magistrali. Nowoczesne silniki Diesla wymagają paliwa o wysokiej liczbie cetanowej dochodzącej do 60-70. Olej roślinny ma zaledwie 30. Zastosowanie do takiego motoru samego biopaliwa jest niemożliwe, dlatego niektórzy sugerują dodawanie biopaliwa do oleju napędowego, co może wpłynąć na mniejszą toksyczność spalin.

- Kolejny problem to osady powstające w biodieslu przy dłuższym przechowywaniu - dodaje Marek Godzieszka. - Paliwo bio jest produkowane z estrów tłuszczów roślinnych i lub zwierzęcych, które sprzyjają rozwijaniu się bakterii. Nie polecam zatem do nowoczesnych silników takiego typu paliwa.

Źródło : Samar, Auto-Boss ml/

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj