Trwa ładowanie...
porady
14-11-2015 09:00

Czy spadkobiercy sprawcy wypadku są zobowiązani do wypłaty odszkodowania?

Czy spadkobiercy sprawcy wypadku są zobowiązani do wypłaty odszkodowania?Źródło: Policja.pl
d258bat
d258bat

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | W pewnych przypadkach zakład ubezpieczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami może domagać się od sprawcy wypadku zwrotu wypłaconej pokrzywdzonemu sumy odszkodowania. Co jednak, gdy sprawca wypadku zginie? Czy w takim przypadku obowiązek ten może przejść na jego spadkobierców.

*Zakres dziedziczenia *
Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 922 k.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców. Reguła ta nie dotyczy natomiast tzw. praw i obowiązków ściśle związanych z osobą zmarłego. Dla odbierających spadek istotnym jest, że zasada ta działa także w drugą stronę tj. roszczenie o naprawienie szkody majątkowej przechodzi na spadkobierców poszkodowanego w wypadku. Pewne ograniczenia natomiast dotyczą roszczenia o zadośćuczynienie, a więc rekompensaty za krzywdę.

d258bat

Kiedy zakład ubezpieczeń ma regres do sprawcy wypadku
W pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy ubezpieczyciel w ogóle może domagać się od sprawcy wypadku zwrotu wypłaconej pokrzywdzonemu kwoty odszkodowania. Zgodnie z przepisami zakład ubezpieczeń może zwrócić się z regresem, czyli wnioskiem o zwrot wypłaconej sumy odszkodowania, gdy sprawca:
- wyrządził szkodę umyślnie,
- był w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii,
- wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa (np. go ukradł),
- nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym (z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa),
- zbiegł z miejsca zdarzenia.

Kiedy odpowiedzą spadkobiercy?
W tej sprawie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w precedensowej uchwale z 16 listopada 2012 roku. Sąd orzekał w sprawie, w której zmarły spowodował wypadek, kierując pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. Sąd Najwyższy uznał, iż roszczenie o zwrot wypłaconej sumy ubezpieczenia nie przechodzi na spadkobierców sprawcy wypadku. Takie stanowisko jest zasadne. W końcu regres ma charakter represji wobec osób prowadzących pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu. Jego charakter jest prewencyjny, a to oznacza, że nie spełnia swoich celów poprzez karanie rodziny sprawcy. Pojawiają się jednak także głosy przeciwne, wśród których wskazywane są argumenty dotyczące możliwości odrzucenia przez spadkobierców spadku.

Prawnicy spierają się także co do tego, czy regres można uznać za prawo lub obowiązek ściśle związany z osobą zmarłego. We wspomnianej uchwale Sąd Najwyższy nie wypowiada się na ten temat, jednak wydaje się, że roszczenie regresowe nie należy do katalogu praw i obowiązków ściśle związanych z osobą spadkodawcy.

W związku z treścią wskazanej uchwały należy także zadać pytanie o pozostałe sytuacje, w których zakład ubezpieczeń może żądać zwrotu wypłaconej sumy odszkodowania, jak np. wejście w posiadanie pojazdu w wyniku przestępstwa lub zbiegnięcie z miejsca zdarzenia. W końcu uchwała Sądu Najwyższego odnosi się tylko do jazdy w stanie po użyciu alkoholu. Przyjmuje się, że reguła wyrażona w uchwale rozciąga się na wszystkie te sytuacje, bowiem idąc tokiem rozumowania sądu, wszystkie one stanowią formę represji. Trudno jednak ostatecznie przewidzieć, jaki byłby wyrok sądu, gdyby spadkobierca przyczynił się do popełnienia przestępstwa, dającego ubezpieczycielowi prawo do żądania regresowego.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Obowiązkowe opony zimowe w Unii Europejskiej. W tych krajach trzeba mieć "zimówki"

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj