| [
]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | *Koszmar niejednego kierowcy – przychodzisz na miejsce gdzie zaparkowałeś samochód, a pojazdu nie ma. Pamiętaj, nie należy od razu wpadać w panikę, możliwe, że twój samochód został odholowany i znajduje się na bezpiecznym parkingu policyjnym. Łagodniejszą formą ukarania kierowcy za niewłaściwe parkowanie jest natomiast założenie blokady. *
Kiedy grozi nam założenie blokady?
Możemy się spodziewać blokady, gdy zaparkujemy samochód w miejscu, w którym jest to zabronione, a jednocześnie pozostawienie pojazdu w takim miejscu nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa lub nie utrudnia ruchu. W tym drugim przypadku pojazd może zostać odholowany. To jednak nie jedyny przypadek. Blokadę możemy zastać również po pozostawieniu samochodu na miejscu parkingowym, ale oznaczonym jako przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku policja lub straż miejska może jednak zdecydować się na odholowanie auta.
Kto może założyć blokadę?
Do założenia blokady jest uprawniona straż miejska lub gminna oraz policja. Nie jest uprawniona do założenia blokady np. prywatna firma zajmująca się ochroną osiedla. Po założeniu blokady funkcjonariusz w widocznym miejscu - najczęściej na przedniej szybie samochodu - umieści informację o blokadzie, która powinna zawierać numer ewidencyjny blokady, nazwę podmiotu zakładającego blokadę oraz, co dla kierowcy jest najważniejsze, numer telefonu i adres podmiotu, który zdejmie blokadę.
Co rozbić?
Należy zadzwonić pod wskazany w pozostawionej informacji numer telefonu i podać numer blokady oraz wskazać miejsce, gdzie znajduje się pojazd. Następnie należy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na funkcjonariusza, który zdejmie blokadę. Jeżeli np. spieszymy się, aby odebrać małe dziecko lub z jakiś innych ważnych powodów musimy szybko skorzystać z samochodu, należy poinformować o tym funkcjonariusza dyżurującego.
Mandat
Samo zdjęcie blokady jest bezpłatne i trwa kila minut. Nie można uzależnić zdjęcia blokady od zaakceptowania mandatu przez kierującego pojazdem. Można więc odmówić jego przyjęcia i żądać zdjęcia blokady. Pozostawienie samochodu w miejscu, w którym jest to zabronione, stanowi wykroczenie. Funkcjonariusz, który po wezwaniu przyjedzie aby zdjąć blokadę, ma obowiązek pouczenia kierowcy o przysługujących mu uprawnieniach w związku z popełnionym wykroczeniem. Funkcjonariusz powinien poinformować kierowcę o zarzucanym mu wykroczeniu, wysokości grzywny, prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy. Kierujący pojazdem może przyjąć mandat - w wysokości od 100 do 500 zł - lub odmówić jego przyjęcie, na przykład gdy uważa, że zaparkował pojazd w sposób prawidłowy. Konsekwencją odmowy przyjęcia mandatu będzie skierowanie sprawy do sądu.
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?
Czy można samemu zdjąć blokadę?
Zdjęcie blokady bez wzywania funkcjonariuszy, którzy ją założyli, nie uchroni nas od postępowania mandatowego za niewłaściwe parkowanie. Zakładając blokadę, funkcjonariusz robi zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu oraz sporządza notatkę z uwzględnieniem danych pojazdu, daty zdarzenia i miejsca, tak aby zgromadzić materiał dowodowy. W dalszej kolejności właściciel pojazdu może spodziewać się wezwania na policję w celu ustalenia przebiegu zdarzeń i wskazania osoby kierującej w tym dniu autem i odpowiedzialnej za nieprawidłowe parkowanie.
Anna Kasolik
Kasolik,Pawlus,Porzuczek Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?
tb/