Trwa ładowanie...
porady
03-12-2013 11:49

Co zrobić w razie stłuczki?

Co zrobić w razie stłuczki?Źródło: torun.policja.pl
d1vi5n5
d1vi5n5

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Wypadek i kolizja to przykre elementy wpisane w codzienne życie kierowców. Mimo to wielu z nich nie wie jak należy zachować się bezpośrednio po wypadku lub kolizji drogowej. W takich sytuacjach górę bierze stres i nasze zachowanie bywa nieprzewidywalne. Warto zatem zawczasu wiedzieć co należy zrobić w takim przypadku.

Czym się różni kolizja od wypadku?
Nasze dalsze postępowanie zależy od właściwego zakwalifikowania zdarzenia. Tymczasem wiele osób ma problem z rozróżnieniem pojęcia kolizji i wypadku. Kolizja jest sytuacją drogową, w której ucierpiały jedynie przedmioty, tj. pojazdy, elementy jezdni, latarnie, itp. Nie ma osób zabitych ani rannych. W przypadku takiego zdarzenia ustawa nie nakłada obowiązku wzywania żadnych służb i wystarczy, że uczestnicy zdarzenia sporządzą stosowne oświadczenie. W przypadku kolizji, o ile jest to możliwe, należy usunąć pojazdy z jezdni, jednak przed tą czynnością warto wykonać zdjęcia samochodom biorącym udział w zdarzeniu. Zagwarantuje to nam udowodnienie winy w razie późniejszych problemów z przyznaniem się sprawcy lub uznaniem przez ubezpieczyciela sprawcy szkody, iż do zdarzenia nie doszło w opisywanych okolicznościach.

d1vi5n5

Jeżeli nie jest możliwe usunięcie pojazdów wówczas oznaczamy miejsce trójkątem ostrzegawczym. Jak wyżej wspomniano, w przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji. Jeżeli jednak kierowcy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii ustalenia winnego, a kierujący unika okazania do wglądu dokumentu tożsamości lub dokumentów pojazdu, bądź istnieje podejrzenie, że sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających - w takiej sytuacji bezwzględnie należy wezwać policję.

(fot. Thinkstock)
Źródło: (fot. Thinkstock)

Wypadek drogowy jest zdarzeniem, w którym którykolwiek z uczestników zostaje ranny lub ponosi śmierć. W takim przypadku bezapelacyjnie należy wezwać policję, pogotowie ratunkowe, a w razie potrzeby również straż pożarną. W razie zaistnienia wypadku drogowego, nie wolno nam ruszyć pojazdów, gdyż utrudniłoby to pracę organom ścigania, które będą wyjaśniały okoliczności i przyczyny zdarzenia. Miejsce zdarzenia należy zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym, ustawiając go w odległościach wskazanych w kodeksie drogowym. Jak najszybciej należy wezwać policję oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Funkcjonariusze, którzy przyjadą na miejsce zdarzenia, sporządzą notatkę urzędową oraz zabezpieczą dowody rzeczowe.

Z punktu widzenia odpowiedzialności odszkodowawczej, najistotniejszą kwestią jest ustalenie sprawcy zdarzenia. Gdy wina danego uczestnika ruchu wydaje się oczywista i sprawca poczuwa się do odpowiedzialności, należy spisać stosowne oświadczenie - oczywiście w dwóch egzemplarzach. Należy w nim umieścić następujące dane: dokładne miejsce i czas zdarzenia, imiona i nazwiska właścicieli aut biorących udział w zdarzeniu ze wskazaniem, który kierujący poczuwa się do winy, pełne adresy zamieszkania, numery PESEL, telefony kontaktowe, pełne dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, w szczególności numery rejestracyjne oraz numery polis OC. Istotne jest, aby dokładnie opisać przebieg zdarzenia oraz zakres szkód. Warto również wykonać szkic sytuacyjny. W oświadczeniu warto dodatkowo wskazać wszystkich uczestników zdarzenia - pasażerów aut biorących udział w kolizji, którzy są zarazem świadkami całego zajścia. Oświadczenie musi być własnoręcznie podpisane przez obu uczestników. Jeżeli znani są świadkowie zdarzenia,
trzeba umieścić taką informację, wraz ze wskazaniem danych kontaktowych. Należy również oświadczyć, że zarówno sprawca jak i poszkodowany nie byli pod wpływem alkoholu.

d1vi5n5
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
Źródło: (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Podczas likwidacji szkody, firma ubezpieczeniowa w której sprawca posiadał ubezpieczenie OC, występuje do niego o potwierdzenie, czy okoliczności opisane w złożonym oświadczeniu są zgodne ze stanem faktycznym. Aby zabezpieczyć się przed sytuacją, w której sprawca nie potwierdzi przed ubezpieczycielem, że do zdarzenia doszło z jego winy, pomocna może być dokumentacja fotograficzna przedstawiająca oba pojazdy tuż po stłuczce, można również uzyskać pisemne oświadczenia świadków kolizji. Zdjęcia powinny być wykonane w taki sposób, aby możliwa była jednoznaczna identyfikacja pojazdów, czasu oraz miejsca zdarzenia. W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że sprawca naprawia swoje auto w krótkim czasie po kolizji, a następnie wypiera się swojego udziału w danym zdarzeniu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach prawie każdy nosi przy sobie telefon komórkowy, pozwalający na wykonywanie zdjęć, a taki dowód
niewątpliwie utrudni ewentualną próbę uchylenia się od odpowiedzialności.

d1vi5n5

O każdym zdarzeniu należy powiadomić firmę ubezpieczeniową sprawcy. W tym celu pierwszą czynnością może być telefon na infolinię z informacją o zdarzeniu, wraz z podaniem danych zawartych w spisanym oświadczeniu. Zakład ubezpieczeń skontaktuje się ze sprawcą oraz poszkodowanym w celu dokonania oględzin, na podstawie których sporządzona zostanie kalkulacja kosztów naprawy. Jeżeli niezwłocznie podjęliśmy wykonywania prac serwisowych, oględziny mogą się odbyć w obecności wykwalifikowanego mechanika. Wtedy będziemy mieli pewność, że wycena rzeczoznawcy będzie rzetelna i w protokole oględzin nie zostaną pominięte istotne elementy. Jeżeli mamy zastrzeżenia co do zakresu szkód wyszczególnionych w protokole oględzin, nasze uwagi powinny zostać zgłoszone do protokołu.

Rzeczoznawca dokonujący oględzin powinien przekazać nam numer szkody oraz powinniśmy otrzymać kopię pisma z ustaleniami dotyczących kosztów naprawy naszego pojazdu. Wypłata odszkodowania nastąpi po ustaleniu odpowiedzialności.

(fot. Thinkstock)
Źródło: (fot. Thinkstock)

Poszkodowany może zadecydować, czy chce otrzymać zaproponowaną kwotę odszkodowania obliczonego metodą kosztorysową, czy też zdecyduje się na przeprowadzenie naprawy w wariancie bezgotówkowym. Wówczas rozliczenia między warsztatem a ubezpieczycielem odbywają się bez udziału poszkodowanego. Oczywiście, naprawa może się odbyć jedynie w przypadku uznania szkody częściowej. W razie tzw. szkody całkowitej, czyli w sytuacji gdy naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona (koszty naprawy przekraczają wartość pojazdu w stanie nieuszkodzonym), wypłacone odszkodowanie będzie stanowiło różnicę między wartością pojazdu w stanie nieuszkodzonym a wartością wraku.

d1vi5n5

Jeśli ucierpieliśmy w wyniku wypadku samochodowego pamiętajmy, iż przysługuje nam prawo do zadośćuczynienia i odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy szkody. Bardzo ważne staje się w takim przypadku dokumentowanie rozmiaru obrażeń ciała - zbieranie dokumentacji medycznej, faktur i rachunków za poniesione koszty leczenia. Nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza - czas nie działa na naszą korzyść, a udowodnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zdarzeniem i leczeniem staje się utrudnione. Ponadto często bagatelizowane dolegliwości pojawiające się po zdarzeniu mogą przybrać na sile i doprowadzić do nieodwracalnych zmian w stanie naszego zdrowia.

Magdalena Sopyła-Rostek
Omega Kancelarie Prawne Sp. z o. o.

sj, moto.wp.pl

d1vi5n5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vi5n5
Więcej tematów