Co pokazuje policjant kierujący ruchem?
Gdy nie działają sygnalizacje
Przed wyjazdem na upragniony urlop warto więc przypomnieć sobie, jak należy się zachować, gdy kontrolę nad ruchem przejmuje mundurowy.
Lato to nie tylko sezon urlopowy, ale także szczyt natężenia prac drogowych prowadzonych przez budowlańców. Do tego upały i następujące po nich ulewy sprawiają, że technika potrafi niespodziewanie odmówić posłuszeństwa. Za sprawą takich warunków policjanci częściej muszą wkraczać na skrzyżowania, by zaprowadzić porządek. Nie jest to jednak łatwe, gdyż wielu kierowców nie ma pojęcia, co oznaczają sygnały mundurowych.
Każdy, kto posiada prawo jazdy, z pewnością uczył się znaczenia sygnałów, dawanych przez policjantów. Większość zmotoryzowanych w kilka lat po zdaniu egzaminu pamięta już jednak tylko to, że są one ważniejsze niż wskazania sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. Po prostu mają bezwzględny priorytet.
Zignorowanie lub nieprawidłowe zinterpretowanie znaków dawanych przez policjanta może mieć konsekwencje dla naszego portfela. Podobnie jak w przypadku wjazdu za sygnalizator świetlny przy "czerwonym", grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. W przypadku pieszych kara wynosi 100 zł.
Przed wyjazdem na upragniony urlop warto więc przypomnieć sobie, jak należy się zachować, gdy kontrolę nad ruchem przejmuje mundurowy. Na kolejnych slajdach zobaczycie krótki poradnik, przygotowany przez braniewską policję.