Trwa ładowanie...
djbzgkc

Co grozi kierowcy za brak ważnego przeglądu technicznego?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co grozi kierowcy za brak ważnego przeglądu technicznego?
(Thinkstockphotos)
djbzgkc

Konieczność przeprowadzania badań technicznych jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Co grozi za brak ważnego przeglądu?

Zgodnie z przepisami, badania techniczne nowego samochodu osobowego są dokonywane przed jego pierwszą rejestracją. Następne trzeba wykonać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji a kolejne - w ciągu najbliższych dwóch lat, a dalej co roku. W przypadku aut z instalacją gazową, taksówek oraz "elek" badania techniczne należy wykonywać co roku bez względu na wiek pojazdu.

Często zdarza się, że właściciele nowych samochodów zapominają o konieczności przeprowadzenia przeglądu technicznego po upływie 3 lat. Na jazdę bez aktualnego przeglądu nie może sobie pozwolić też firma, która oddaje auto służbowe do dyspozycji pracownika. Zanim ruszymy w podróż warto wiedzieć, że usterka usterce nierówna. Zgodnie z prawem stwierdzone w trakcie badania usterki dzieli się na 3 grupy - drobne (niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska), istotne (mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu i ochrony środowiska) oraz stwarzające zagrożenie (stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności).

djbzgkc

W przypadku wykrycia drobnego problemu diagnosta może wbić pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, co oznacza pozytywne przejście badania technicznego. Konieczne jest jednak w tej sytuacji poinformowanie kierowcy o tym, że w aucie jest usterka i należy ją usunąć. Kierowca nie ma obowiązku zgłosić na stacji diagnostycznej jej usunięcia. Gdy mamy do czynienia z usterką istotną, zmotoryzowany ma 2 tygodnie na jej usunięcie. Dowód rejestracyjny nie jest zatrzymywany, jednak kierowca nie otrzyma stosownej pieczątki, a jedynie 14-dniowe zaświadczenie pozwalające dotrzeć do mechanika.

Jeśli diagnosta wykryje najpoważniejsze usterki to może zatrzymać dowód rejestracyjny, a kierowca nie może jeździć samochodem, dopóki ich nie usunie. Diagnosta przesyła dokument do odpowiedniego wydziału komunikacji, można go odebrać dopiero gdy samochód zostanie naprawiony i przejdzie pozytywne przejdzie badanie techniczne. Warto podkreślić, że obecnie po zakończeniu przeglądu do rejestru badań technicznych wpisywane są tylko usterki uznane jako istotne oraz te stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska.

 (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
((fot. PAP/Wojciech Pacewicz))

##Co grozi za brak ważnego przeglądu? W przypadku kontroli drogowej i braku ważnych badań technicznych może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a także problemów z ubezpieczycielem w razie ewentualnej kolizji. To policjant decyduje, czy zatrzymany pojazd nadaje się do dalszego ruchu. Jeśli nie - odbiera on kierowcy dowód rejestracyjny, a auto trafia na lawetę, co wiąże się ze sporymi kosztami. W sytuacji, gdy pojazd stwarza bezpośredniego zagrożenia policjant zatrzymuje dowód rejestracyjny i wystawia pisemne skierowanie na przegląd techniczny. Co istotne - upoważnia ono jedynie do doprowadzenia auta do okręgowej stacji kontroli pojazdów i jest ważne tylko przez 7 dni. Jeśli wyniki badania będą pozytywne to diagnosta wydaje stosowne zaświadczenie (ważne 30 dni), z którym należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie zostanie zwrócony dowód rejestracyjny. Z dowodem oraz kserokopią zaświadczenia należy wrócić do stacji kontroli pojazdów w celu uaktualnienia dowodu rejestracyjnego.

djbzgkc

Jeśli dojdzie do kolizji drogowej samochodu bez ważnego przeglądu, to wypłata odszkodowania z AC jest uzależniona od warunków umowy. Jeśli nie przewiduje ona w takiej sytuacji odszkodowania, to właściciel auta najprawdopodobniej nie dostanie pieniędzy, a swoich praw może jedynie dochodzić w sądzie. Przyznanie odszkodowania uwarunkowane jest niekiedy oceną rzeczoznawcy - jeśli stwierdzi on brak winy z powodu stanu technicznego pojazdu to ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Warto też zaznaczyć, że brak przeglądu nie ma wpływu na ochronę ubezpieczenia OC.

(źródło: flotis.pl)

ll/sj/sj, moto.wp.pl

Nie zwlekaj z przeglądem technicznym auta! Kliknij i znajdź najbliższą stację kontroli pojazdów w swojej okolicy!

djbzgkc

Podziel się opinią

Share
djbzgkc
djbzgkc
Więcej tematów