Trwa ładowanie...

Co grozi kierowcy za brak ważnego przeglądu technicznego?

Co grozi kierowcy za brak ważnego przeglądu technicznego?Źródło: Thinkstockphotos
d2joget
d2joget

Konieczność przeprowadzania badań technicznych jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Co grozi za brak ważnego przeglądu?

Zgodnie z przepisami, badania techniczne nowego samochodu osobowego są dokonywane przed jego pierwszą rejestracją. Następne trzeba wykonać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji a kolejne - w ciągu najbliższych dwóch lat, a dalej co roku. W przypadku aut z instalacją gazową, taksówek oraz "elek" badania techniczne należy wykonywać co roku bez względu na wiek pojazdu.

Często zdarza się, że właściciele nowych samochodów zapominają o konieczności przeprowadzenia przeglądu technicznego po upływie 3 lat. Na jazdę bez aktualnego przeglądu nie może sobie pozwolić też firma, która oddaje auto służbowe do dyspozycji pracownika. Zanim ruszymy w podróż warto wiedzieć, że usterka usterce nierówna. Zgodnie z prawem stwierdzone w trakcie badania usterki dzieli się na 3 grupy - drobne (niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska), istotne (mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu i ochrony środowiska) oraz stwarzające zagrożenie (stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności).

W przypadku wykrycia drobnego problemu diagnosta może wbić pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, co oznacza pozytywne przejście badania technicznego. Konieczne jest jednak w tej sytuacji poinformowanie kierowcy o tym, że w aucie jest usterka i należy ją usunąć. Kierowca nie ma obowiązku zgłosić na stacji diagnostycznej jej usunięcia. Gdy mamy do czynienia z usterką istotną, zmotoryzowany ma 2 tygodnie na jej usunięcie. Dowód rejestracyjny nie jest zatrzymywany, jednak kierowca nie otrzyma stosownej pieczątki, a jedynie 14-dniowe zaświadczenie pozwalające dotrzeć do mechanika.

Jeśli diagnosta wykryje najpoważniejsze usterki to może zatrzymać dowód rejestracyjny, a kierowca nie może jeździć samochodem, dopóki ich nie usunie. Diagnosta przesyła dokument do odpowiedniego wydziału komunikacji, można go odebrać dopiero gdy samochód zostanie naprawiony i przejdzie pozytywne przejdzie badanie techniczne. Warto podkreślić, że obecnie po zakończeniu przeglądu do rejestru badań technicznych wpisywane są tylko usterki uznane jako istotne oraz te stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska.

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Co grozi za brak ważnego przeglądu? W przypadku kontroli drogowej i braku ważnych badań technicznych może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a także problemów z ubezpieczycielem w razie ewentualnej kolizji. To policjant decyduje, czy zatrzymany pojazd nadaje się do dalszego ruchu. Jeśli nie - odbiera on kierowcy dowód rejestracyjny, a auto trafia na lawetę, co wiąże się ze sporymi kosztami. W sytuacji, gdy pojazd stwarza bezpośredniego zagrożenia policjant zatrzymuje dowód rejestracyjny i wystawia pisemne skierowanie na przegląd techniczny. Co istotne - upoważnia ono jedynie do doprowadzenia auta do okręgowej stacji kontroli pojazdów i jest ważne tylko przez 7 dni. Jeśli wyniki badania będą pozytywne to diagnosta wydaje stosowne zaświadczenie (ważne 30 dni), z którym należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie zostanie zwrócony dowód rejestracyjny. Z dowodem oraz kserokopią zaświadczenia należy wrócić do stacji kontroli pojazdów w celu uaktualnienia dowodu rejestracyjnego.

Jeśli dojdzie do kolizji drogowej samochodu bez ważnego przeglądu, to wypłata odszkodowania z AC jest uzależniona od warunków umowy. Jeśli nie przewiduje ona w takiej sytuacji odszkodowania, to właściciel auta najprawdopodobniej nie dostanie pieniędzy, a swoich praw może jedynie dochodzić w sądzie. Przyznanie odszkodowania uwarunkowane jest niekiedy oceną rzeczoznawcy - jeśli stwierdzi on brak winy z powodu stanu technicznego pojazdu to ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Warto też zaznaczyć, że brak przeglądu nie ma wpływu na ochronę ubezpieczenia OC.

(źródło: flotis.pl)

ll/sj/sj, moto.wp.pl

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj