Zniesienie opłaty recyklingowej
Dobrą wiadomość mamy również dla osób, które zamierzają sprowadzić samochód z zagranicy. Wraz z pierwszym dniem 2016 roku znika opłata recyklingowa. Obciążenie w wysokości 500 zł, które trzeba było wpłacić przed zarejestrowaniem auta w kraju, Ministerstwo Środowiska wprowadziło w 2005 r. w związku z nasilonym importem samochodów z zachodu. Pieniądze przekazywane na konto resortu miały pozwolić na stworzenie systemu przetwarzania pojazdów wycofanych z użytku. Jednak od początku wprowadzone w Polsce przepisy budziły kontrowersje.
Krajowe ustawodawstwo powstało w związku z unijną dyrektywą, mającą zapewnić odciążenie środowiska naturalnego. Opłat na poczet przyszłego złomowania wymagano jednak u nas także od indywidualnych osób importujących pojazdy, podczas gdy dyrektywa stwierdza, że tylko producenci samochodów oraz profesjonalni importerzy powinni ponosić takie koszty. Emocje budziła również sama kwota. Komisja Europejska była zdania, że opłata na fundusz środowiskowy w wysokości 500 zł została ustalona przy urzędniczym biurku i nie jest ona związana z realnym kosztem złomowania samochodu.
Z tym jednak koniec. Nie oznacza to jednak, że kwestia pozbywania się zużytych pojazdów została pozostawiona sama sobie. Sieć zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji będą musieli zapewnić dealerzy samochodowi. W myśl nowych regulacji, mają ją tworzyć stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów.