Trwa ładowanie...

Blokada alkoholowa: co mówią przepisy

Blokada alkoholowa: co mówią przepisyŹródło: PAP/Andrzej Grygiel
d1n48ni
d1n48ni

W maju 2015 roku znowelizowana ustawa o ruchu drogowym dopuściła możliwość skracania okresu zakazu jazdy, na który zmotoryzowany został skazany w związku z jazdą pod wpływem alkoholu, poprzez wyposażenie samochodu w blokadę alkoholową. Niedawno w życie weszły rozporządzenia w tej sprawie, więc kierowcy mogą już korzystać z tego rozwiązania. Jak to załatwić i czego należy się spodziewać?

Przywilej, nie reguła

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w maju 2015 roku osoba, względem której zastosowano sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, może zwrócić się o warunkowe pozwolenie na prowadzenie samochodu wyposażonego w blokadę alkoholową po upływie połowy orzeczonego czasu zakazu lub po dziesięciu latach, jeśli orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia. Nie jest jednak tak, że taki przywilej ma każdy.

O możliwości skorzystania z blokady zdecyduje sąd. Jak mówi znowelizowany kodeks karny wykonawczy, podczas rozpatrywania wniosku sędzia weźmie pod uwagę postawę i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie od czasu nałożenia kary. Decyzję pozytywną sędzia może wydać tylko wtedy, gdy ma przekonanie, że prowadzenie przez tę osobę samochodu nie spowoduje zagrożenia w komunikacji. Przepisy określają, że sąd może cofnąć pozwolenie na jazdę samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową, jeśli osoba korzystająca z tego przywileju rażąco naruszy bezpieczeństwo drogowe, na przykład popełniając przestępstwo za kierownicą. Co ważne, nie musi być ono związane ze spożyciem alkoholu.

d1n48ni

Osoba, wobec której zastosowano złagodzone traktowanie, będzie musiała ponownie wyrobić dokument prawa jazdy. Na jego odwrocie w rubryce numer 12 pojawi się liczba 69. Wskazuje ona, że właściciel prawa jazdy może prowadzić wyłącznie pojazdy z blokadą alkoholową.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jak działa blokada?

Działanie blokady jest bardzo proste. Urządzenie podłączone jest do układu zapłonowego i posiada ustnik, za pomocą którego użytkownik dmucha przed każdym uruchomieniem silnika. Blokada sprawdza zawartość oparów alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli ich poziom przekracza 0,1 mg alkoholu na litr wydychanego powietrza, co przekłada się na 0,2 prom. zawartości alkoholu we krwi, uniemożliwia zapalenie jednostki napędowej.

W blokadę można wyposażyć samochód z systemem start-stop. Nie trzeba się obawiać, że urządzenie po każdym zgaszeniu silnika na czerwonym świetle będzie wymagało dmuchania, aby ruszyć ze skrzyżowania. Niektóre blokady można ustawić tak, by nie wymagały powtórnego sprawdzenia trzeźwości w ciągu określonego czasu od pierwszego dmuchania w ustnik. Mogą to być dwie lub cztery godziny. Dzięki temu rozwiązaniu wzrasta wygoda użytkowania. Chwilowe zatrzymanie się po gazetę nie wymaga rozpoczęcia procedury od nowa. Wprowadza to jednak również pewien margines do nadużyć.

(fot. Wirtualna Polska)
Źródło: (fot. Wirtualna Polska)

Koszty, montaż i przeglądy

Koszt samego urządzenia i jego zamontowania to około 5 tys. złotych. Montaż blokady odbywa się w warsztacie współpracującym z producentem urządzenia. W momencie zakładania jest ono kalibrowane, by reagowało na przekroczenie dopuszczalnego w Polsce limitu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że wyjeżdżając do państw, w których limit jest wyższy niż u nas, osoba zmuszona jeździć z blokadą nie będzie mogła z różnicy w prawie „skorzystać”. Zgodnie z przepisani blokadę alkoholową należy kalibrować co 12 miesięcy. Koszt kalibracji to około 200 zł.

d1n48ni

Blokada po zamontowaniu musi również zostać poddana oględzinom w stacji kontroli pojazdów. W czasie jej trwania diagnosta sprawdzi, czy nie ma widocznych uszkodzeń blokady i przewodów łączących ją z samochodem, skontroluje prawidłowość działania blokady, czyli to, czy nie da się uruchomić auta bez dmuchania w ustnik, a także wystawiony przez producenta dokument potwierdzający kalibrację urządzenia. Procedura zakończy się wpisem do dowodu rejestracyjnego i kosztuje 50 zł.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

Kontrola policji

Podczas kontroli policji funkcjonariusz sprawdzający dokumenty z pewnością zauważy wpis „69” w rubryce numer 12 na odwrocie dokumentu. Wówczas ma prawo sprawdzić obecność alcolocka i to, czy urządzenie w ogóle działa. Nie potrzeba do tego nietrzeźwej osoby. Wystarczy, że funkcjonariusz przekona się, że niemożliwe jest uruchomienie silnika bez dmuchnięcia w ustnik. Podczas kontroli policjant sprawdzi również dokumenty związane z blokadą alkoholową. Jej użytkownik musi stale wozić ze sobą zaświadczenie o skalibrowaniu urządzenia wystawione przez producenta.

d1n48ni

Kary

Brak dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej bądź aktualnego wpisu po przeglądzie technicznym urządzenia sprawi, że policjant na miejscu zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu - jeśli blokada nie działa lub przed uruchomieniem dmuchała trzeźwa osoba - może spowodować, że sąd cofnie pozwolenie na prowadzenie samochodu z blokadą. Jazda w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 prom. zawartości alkoholu we krwi, po wcześniejszym ukaraniu za to samo przestępstwo wiąże się z obowiązkowym orzeczeniem zakazu jazdy trwającym od 3 do 15 lat. Sprawca będzie musiał także zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej co najmniej 10 tys. złotych.

Tomasz Budzik, moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj