Bezpieczną drogą po Polsce
W Polsce obecnie możemy poruszać się po *1384 kilometrach autostrad. Po oddaniu do użytku A1 w województwie kujawsko – pomorskim oraz A4 na Podkarpaciu, będziemy mogli pochwalić się siecią autostrad mierzącą aż 1500 kilometrów. Takie prognozy cieszą, bo autostrady to wciąż najbezpieczniejszy rodzaj dróg.*
Rozwój autostrad ma wpływ nie tylko na komfort oraz szybkość jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących. Wg policyjnych statystyk, zaledwie niecały procent wszystkich wypadków drogowych w Polsce, to wypadki zdarzające się na autostradach. Dochodzi do nich bardzo rzadko, a jeśli już jakiś ma miejsce, to jest to zazwyczaj wina kierowcy.
Dekalog autostradowicza
Autostrada to droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego i płynnego ruchu pojazdów. Dlatego poruszając się po autostradach należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach kodeksu drogowego:
- Na autostradzie należy jechać szybciej niż 40 km na godzinę (dopuszcza się możliwość jechania wolniej w sytuacjach wyjątkowych, np. fatalne warunki na drodze).
- Na autostradzie należy poruszać się prawym pasem (lewy służy do wyprzedzania)
- Na autostradzie należy umożliwić innym samochodom zmianę pasu lub włączenie się do ruchu.
- Na autostradzie należy stosować tzw. regułę suwaka w przypadku utworzenia zatoru - w przypadku zwężenia jezdni najpierw wjeżdża pojazd z lewego pasa ruchu, następnie z prawego i tak na przemian.
- Na autostradzie nie wolno jechać szybciej niż 140 km na godzinę.
- Na autostradzie nie wolno holować innych pojazdów.
- Na autostradzie nie wolno hamować awaryjnie bez włączenia świateł awaryjnych.
- Na autostradzie nie wolno się zatrzymywać ( z wyjątkiem wyznaczonego miejsca).
- Na autostradzie nie wolno cofać i zawracać (dotyczy to również placów poboru opłat, które są integralną częścią autostrady) - na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym.
- Na autostradzie nie wolno poruszać się pieszym, autostopowiczom, również kierowcy nie mogą przebiegać między samochodami lub przechodzić na drugą stronę.
Gdzie te autostrady?
Raporty GDDKiA, co tydzień, potwierdzają postępy w budowie kolejnych odcinków autostrad publikując na swojej stronie raporty z przebiegu prac nad polskimi autostradami. Na początku października na autostradzie A1 Toruń – Kowal, ułożono 14 km warstwy ścieralnej i ponad 7 km wiążącej. Zakończono również budowę dwóch wiaduktów w okolicach Włocławka. Trwa wciąż budowa 44 obiektów mostowych. Nakłady finansowe oraz siły robocze wykorzystywane do budowy polskich autostrad są bardzo duże. Na autostradzie A4 z Tarnowa do granicy z Ukrainą pracowało każdego dnia ponad 800 osób i 400 maszyn budowlanych. Czekamy na rezultaty.