Trwa ładowanie...
d4gv5ap

Bezpieczeństwo? Dla części Polaków to zupełnie nieważne

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezpieczeństwo? Dla części Polaków to zupełnie nieważne
(Policja.pl)
d4gv5ap

*Jeżdżą nietrzeźwi, bez pasów, samochodami w złym stanie technicznym i nie zmieniają opon na zimowe – taki obraz polskich kierowców wyłania się z badania przeprowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji. *

Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w UE. Jest również jednym europejskich państw, w których w wypadkach ginie najwięcej ludzi młodych. Mimo to wielu kierowców nie dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Okazuje się, że polscy kierowcy skłonni są ryzykować na drodze, nie stosując się do przepisów kodeksu ruchu drogowego i powszechnie obowiązujących zasad.

W ankiecie na temat bezpieczeństwa 16 proc. posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że bez ważnego badania jeździła ponad 20 dni. Do prowadzenia „na podwójnym gazie”, przynajmniej od czasu do czasu, przyznaje się aż 7 proc. kierowców. - Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok. 20 milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu - mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Nieco częściej do nietrzeźwości za kierownicą przyznają się mężczyźni i osoby z niższym wykształceniem.

Co siódmy posiadacz samochodu - 14 proc. - do połowy stycznia 2012 r. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zmieniła opon ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6 proc. stwierdziło, że nie miało czasu. Zmiany opon najczęściej zaniechali najstarsi właściciele pojazdów, w wieku powyżej 59 lat oraz mieszkańcy największych miast. Pasów, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 proc. przyznaje, że regularnie jeździ bez pasów. Najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku 25-39. Skłonność do zapinania pasów rośnie wraz z wiekiem. Starsi kierowcy zdecydowanie chętniej korzystają z tego środka bezpieczeństwa. Rzadziej pasów używają mieszkańcy wsi.

d4gv5ap

Badanie „Barometr Ubezpieczeniowy Link4” zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Źródło: LINK4, PIM

Kamery samochodowe w dobrej cenie! Zainstaluj w aucie i miej pełną kontrolę!

d4gv5ap

Podziel się opinią

Share

d4gv5ap

d4gv5ap