Trwa ładowanie...
23-10-2016 13:20

Będą bezpłatne szkolenia dla młodych kierowców

Będą bezpłatne szkolenia dla młodych kierowcówŹródło: Ford
dyg2bsc
dyg2bsc

Piszą SMS-y i korzystają z aplikacji w urządzeniach mobilnych prowadząc auto. Co gorsza, jeżdżą pod wpływem alkoholu i przekraczają dozwoloną prędkość. Z danych wynika, że młodzi kierowcy powodują co piąty wypadek na naszych drogach. Ford chce to zmienić i proponuje bezpłatne szkolenia w ramach akcji Driving Skills for Life.

Pierwsza grupa 300 młodych kierowców jest już po szkoleniu. - Największe wrażenie zrobiły na mnie poślizgi i to, że nie da się ich tak łatwo opanować. Bez treningu to praktycznie niemożliwe - powiedział moto.wp.pl Adam, kierowca z niewielkim stażem za kierownicą. Co innego jest teoretycznie znać zagrożenia, a co innego poczuć je w rzeczywistości na macie poślizgowej lub podczas ćwiczenia - dodał.

Z kolei dla Ani największym zaskoczeniem była droga hamowania samochodu. - Nie zdawałam sobie sprawy, że 10 kilometrów szybciej wydłuża drogę hamowania o kilkanaście metrów - powiedziała po szkoleniu.

3 miliony młodych kierowców

W 2015 roku na polskich drogach doszło do 32 967 wypadków, do których w 83 proc. doprowadzili kierujący. W co piątym takim zdarzeniu sprawcą był kierowca w wieku 18-24 lat. Biorąc pod uwagę trzy milionową populację polskich kierowców w tym przedziale wiekowym daje to najwyższy wskaźnik wynoszący 16,5 wypadków na 10 tys. osób. - Jedną z najczęstszych przyczyn tych zdarzeń jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Warto, więc od samego początku uświadamiać młodym kierowcom, jak ryzykowne jest jej przekraczanie. Początkujące osoby za kierownicą czują się pewnie, ale często przeceniają swoje umiejętności panowania nad pojazdem w różnych sytuacjach - mówi asp. sztab. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

dyg2bsc

Najgorsza brawura

Jak pokazują badania, wśród młodych kierowców brakuje zarówno umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, jak i dostatecznej wyobraźni, żeby przewidzieć skutki swojego postępowania na drodze. - Często nie potrafią odpowiednio oni ocenić prędkości i odległości, nie widzą zagrożenia w korzystaniu z telefonów komórkowych, wysyłaniu sms-ów czy robieniu sobie zdjęć, czy też prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, bądź po zażyciu narkotyków. Nieraz podatni są też na wpływ i presję swoich rówieśników, mają dużą potrzebę do zaimponowania im - tłumaczy Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

Jeśli połączymy brak doświadczenia i wyobraźni ze złym systemem szkolenia kierowców, na tragiczne w skutkach efekty nie trzeba długo czekać. Co jednak ciekawe, młodzi kierowcy chętnie zgłaszają się na szkolenia. - W pierwszej edycji bezpłatnego szkolenia w ramach międzynarodowego programu Driving Skills for Life wzięło udział 300 kierowców. Gdy ogłosiliśmy nabór na naszym profilu, po piętnastu minutach mieliśmy komplet chętnych - mówi Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska. - To nas przekonało, że w następnym etapie rozszerzymy program o kolejne miasta w Polsce - podsumowuje.

Jak twierdzi Tomasz Czopik, kierowca rajdowy i ekspert bezpiecznej jazdy, szkolenie to tak naprawdę uświadomienie młodym ludziom, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieumiejętne prowadzenie samochodu. - Podczas szkolenia młody kierowca ma okazję doświadczyć m.in. co znaczy dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje. W rezultacie każdy momentalnie weryfikuje swoje umiejętności i nabiera pokory - dodaje Czopik.

Szkolenie Ford Driving Skills for Life składa się z dwóch podstawowych elementów - teorii i praktycznych ćwiczeń wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy uczestnik, pod okiem doświadczonego instruktora, uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Ich uzupełnieniem są zajęcia wykonywane w alkogoglach oraz specjalnych kombinezonach, dzięki czemu każdy może przekonać się jak zmieniają się jego zdolności psychomotoryczne po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

dyg2bsc

Całe szkolenie trwa pół dnia, jazdy odbywają się na samochodach Forda, a nad ich przebiegiem czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.

Ważnym elementem programu DSFL jest platforma edukacyjna udostępniona pod adresem www.forddsfl.pl. Znalazły się na niej materiały szkoleniowe, w tym porady w formie filmików z udziałem kierowcy rajdowego Tomasza Czopika oraz infografiki, które w przejrzysty sposób opisują i wyjaśniają dane zagadnienie. Zawartość platformy jest projektem otwartym, dzięki czemu na bieżąco będzie aktualizowana i uzupełniana o kolejne tematy. Część z nich pochodzić będzie z materiałów wykorzystywanych w innych krajach, część odniesie się bezpośrednio do sytuacji na polskich drogach. Za jej pośrednictwem prowadzony jest również nabór na szkolenia.

W 2017 roku Ford planuje zorganizować kilka weekendowych szkoleń. Pierwsze już na wiosnę.

Juliusz Szalek, Wirtualna Polska

dyg2bsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyg2bsc
Więcej tematów