Trwa ładowanie...
d32g8vp
Wiadomości

800 zł za parkowanie na kopercie, 100 zł za brak odblasku

Share
800 zł za parkowanie na kopercie, 100 zł za brak odblasku
Źródło: PAP/Maciej Chmiel
d32g8vp

800 zł - tyle obecnie trzeba zapłacić za parkowanie, bez koniecznych uprawnień, w miejscu dla niepełnosprawnych. Więcej zapłacą też ci kierowcy, którzy zignorują ograniczenia wjazdu pojazdów o określonej masie.

Rozporządzenie ws. wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w życie, ma dostosować przepisy dotyczące mandatów do zmian w prawie, które nastąpiły w 2014 r. Zwiększa też wysokość mandatów za część wykroczeń popełnianych przez kierowców.

Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii związanych z parkowaniem w miejscach z zakazem lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przykładowo kierowca, który zaparkuje na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym bezprawnie posługiwać kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za samo posługiwanie się w nieuprawniony sposób taką kartą grozi 300 zł mandatu, za parkowanie na "kopercie" lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

d32g8vp

Wzrasta też wysokość mandatów dla kierowców m.in. ciężarówek, którzy albo wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla takich pojazdów lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Dotąd można było za to wykroczenie dostać mandat w wysokości 350 zł, teraz to 500 zł.

Ustalona została również wysokość mandatów za brak "odblasków" - do 100 zł. Chodzi o obowiązek używania takich elementów, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym (chyba że jest to chodnik lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych). Obowiązek taki wprowadziła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.

100 zł za brak kasku ochronnego zapłacić będą musieli nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Stuzłotowy mandat będą mogli też dostać za przewożenie pasażera bez kasku. Taka sama kara grozi rodzicom, którzy bez uprawnień, będą przewozić dzieci coraz popularniejszym wózkiem rowerowym.

Uregulowane zostały też kwestie dotyczące mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Wynika to ze zmiany w przepisach z października 2013 r., zgodnie z którymi "kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Zgodnie z obowiązującym od teraz rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu - od 0,2 do 0,5 promila - grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".

d32g8vp

tb/

d32g8vp

Podziel się opinią

Share
d32g8vp
d32g8vp
Więcej tematów