Trwa ładowanie...
d392i98
29-07-2014 15:48

16 mln zł na rozbudowę dróg w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej

d392i98
d392i98

16 mln zł na kosztować kolejny etap rozbudowy dróg w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Małopolsce. Po zakończeniu inwestycji ponad 5 tys. osób ma mieć łatwiejszy dojazd do pracy, a władze lokalne liczą, że wzrośnie atrakcyjność tego terenu dla inwestorów.

We wtorek marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i burmistrz Niepołomic Roman Ptak podpisali umowę dotyczącą dotacji w wysokości blisko 11,7 mln zł z samorządu województwa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Reszta potrzebnej kwoty będzie pochodziła z budżetu gminy Niepołomice oraz powiatu wielickiego.

W ramach inwestycji wybudowana zostanie droga łącząca Niepołomicką Strefę Inwestycyjną z modernizowaną obecnie przez PKP linią kolejową E-30 i stacją w Podłężu, co umożliwi dojazd samochodów ciężarowych do bocznicy kolejowej, a także ułatwi dojazd pracownikom, którzy podróżują do zakładów pracy pociągiem.

Przedsięwzięcie zakłada także przebudowę istniejących już dróg: naprawę zniszczonych nawierzchni, likwidację uskoków i osuwisk, budowę chodników i ścieżek rowerowych.

d392i98

"Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na komfort i bezpieczeństwo ruchu w strefie" - mówił burmistrz Niepołomic.

Odbudowana zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna oraz wybudowana kanalizacja opadowa, która zabezpieczy wschodnią część strefy przed powodzią. Inwestycja ma być zrealizowana do czerwca przyszłego roku.

"Niepołomicka Strefa Inwestycyjna jest jedną z największych stref gospodarczych utworzonych w Małopolsce w ostatnich latach. Działające tam firmy dają pracę mieszkańcom gminy, powiatu wielickiego i Krakowa" - wskazał Marek Sowa. Jak zauważył, lokalizacja wielu firm na tym terenie powoduje zwiększenie ruchu samochodowego, w tym ruchu ciężarówek na drogach lokalnych i drodze wojewódzkiej prowadzącej z Niepołomic do Wieliczki.

"Szacujemy, że w związku ze wzrostem produkcji i większą liczbą firm działających w strefie w ciągu kilku lat liczba ciężarówek się podwoi i będzie to poważne wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu byłoby zapewnienie bezpośredniego zjazdu do strefy z autostrady A4" - powiedział Sowa.

d392i98

Jak mówił burmistrz Ptak, gmina uzyskała potwierdzenie z resortu infrastruktury, że możliwa jest budowa takiego zjazdu, ale ze względu na zmianę systemu poboru opłaty na autostradzie oraz zmianę koncepcji budowy samego zjazdu, który obecnie miałby umożliwiać ruch samochodów w obu kierunkach (do Krakowa i do Tarnowa, a nie jak planowano wcześniej tylko do Krakowa), załatwienie formalności potrwa dłużej.

"Chciałbym, żebyś do wiosny przyszłego roku uzyskali komplet dokumentacji i będziemy szukali finansowania dla tej inwestycji, na którą potrzeba ok. 20 mln zł" - powiedział Ptak.

Niepołomicka Strefa Inwestycyjna ma 540 ha powierzchni. Funkcjonuje tam obecnie blisko 60 firm, zatrudniających ok. 5,2 tys. osób z gminy Niepołomice, Krakowa, powiatów wielickiego i bocheńskiego, a nawet ze Śląska.

d392i98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d392i98
Więcej tematów