Trwa ładowanie...

Policyjna akcja "Andrzejki". Trzeźwość będzie pod lupą

W nocy z 29 na 30 listopada obchodzone były andrzejki. Dla wielu jest to okazja do świętowania także w weekend. Doskonale wie o tym policja, która zapowiedziała już swoje działania na drogach.

Policyjna akcja "Andrzejki". Trzeźwość będzie pod lupąŹródło: Policja
d13j3oq
d13j3oq

Policjanci apelują do kierowców o powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. "Popularne imieniny Andrzeja będą także świętowane podczas najbliższego weekendu. Jeśli zdecydujemy się pojechać na spotkanie samochodem, pamiętajmy że prowadząc pojazd jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto zawczasu zorganizować alternatywny dojazd i powrót z zabawy" - radzi Komenda Główna Policji.

Nocą z 29 na 30 listopada oraz w kolejne wieczory weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli trzeźwości. To, jak długo będzie trwała akcja, może zależeć od poszczególnych komend. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość, ale nie oznacza to, że inne przewinienia ujdą nam płazem. Należy też przypomnieć, że do połowy grudnia policjanci szczególną uwagę zwracają na oświetlenie samochodów.

Kierowcy powinni pamiętać, że alkohol nie znika z organizmu tak szybko i kilkugodzinna przerwa w jego spożywaniu może okazać się niewystarczająca. Duża odpowiedzialność spoczywa również na pasażerach, których po imprezie chciałaby odwozić nietrzeźwa osoba. Wyraźny sprzeciw może uchronić kierowcę i inne osoby przed tragedią. Nie mniejsze zagrożenie wiąże się z użyciem narkotyków czy dopalaczy. Różnica polega jednak na tym, że ich ślady pozostają w organizmie na dłużej niż alkohol.

Ważnym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wyeliminowania alkoholu z organizmu. Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie alkomatem posiadającym odpowiednią legalizację. Badanie można wykonać w większości komend i komisariatów policji.

W czasie akcji policjanci będą również kontrolować pieszych. Na osoby poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym przepisy narzucają obowiązek noszenia elementów odblaskowych.

d13j3oq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13j3oq
Więcej tematów