Trwa ładowanie...

Pierwsza Kia cee’d już w Polsce

Pierwsza Kia cee’d już w PolsceŹródło: Maksymilian Poznański
d3deswf
d3deswf

Światowa premiera jednego z liderów segmentu dużych kompaktów - Kii cee’d - nastąpi dopiero na początku marca podczas salonu w Genewie. Jednak Wirtualna Polska już dziś prezentuje zdjęcia pierwszego i jak na razie jedynego egzemplarza w Polsce.

Kia cee’d wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim z samochodami w barwach policji. Jednak model dzięki dobrej relacji jakości do ceny dokonał wręcz rewolucji jeśli chodzi o postrzeganie koreańskich samochodów. Zresztą cee’d wraz z bratnim Hyundaiem i30 zapoczątkował udaną ofensywę aut z tej części świata na rynek europejski, w tym i polski, o czym świadczą wysokie wyniki sprzedaży. Kolejne modele marki Kia, takie jak Venga, Picanto, czy szczególnie Sportage również odniosły mniejszy bądź większy, ale zawsze sukces, a od niedawna szyki konkurencji w segmencie D stara się pomieszać Optima. I ma na to spore szanse.

Poprzednia wersja cee’da wygrywała wiele porównań z najlepiej ocenianymi samochodami segmentu dużych kompaktów. Według wielu opinii dorównywała stosunkiem ceny do jakości Fordowi Focusowi, Skodzie Octavii, czy Oplowi Astrze. Czy tak będzie również w przypadku nowej wersji?

(fot. Maksymilian Poznański)
Źródło: (fot. Maksymilian Poznański)

Zdaniem przedstawicieli Kii to nie jest kolejna modyfikacja cee’da, lecz zupełnie nowy samochód. Oglądaliśmy go z bliska. Już po pierwszym spojrzeniu, widać, że został podtrzymany nieco agresywny i efektowny design, znany choćby z Optimy i Rio. To dobrze, bo konkurencja systematycznie robi postępy jeśli chodzi o wygląd samochodów. Koreańczycy na szczęście nie zapomnieli, by dostosować się do wymagań klientów europejskich i nowa Kia zwraca na siebie uwagę - pozytywnie. Środek, na pierwszy rzut oka, również nie rozczarowuje.

d3deswf

Pojazd będzie dostępny w sześciu wersjach silnikowych - trzech napędzanych benzyną i trzech olejem napędowym. Wśród jednostek benzynowych w ofercie znajdzie się 1.4 MPi o mocy 100 KM oraz 1.6 GDi (moc 135 KM), na przełomie 2012/2013 planowane jest również wprowadzenie wersji o pojemności 1,6 litra z mocą 205 KM. Z kolei Diesle to 1.4 WGT (90 KM), 1.6 VGT (126 KM) oraz jeszcze jeden o pojemności skokowej 1,6 litra i mocy 110 KM.

Ceny nie są jeszcze znane, lecz według naszych informacji nowy cee'd, będzie tańszy od bratniego, pochodzącego z tego samego koncernu (Hyundai-Kia) nowego Hyundaia i30, ale też minimalnie droższy od poprzednika. Co oznacza, że w wersji pięciodrzwiowej prawdopodobnie zmieści się w kwocie 47 500 - 50 900 zł za zupełnie podstawową wersję. Przeglądy okresowe będą wykonywane co 30 000 kilometrów, co wpłynie na niższe koszty serwisowania pojazdu.

(fot. Maksymilian Poznański)
Źródło: (fot. Maksymilian Poznański)

Długość hatchbacka wynosi 4300 mm (50 mm więcej od poprzednika), a szerokość 1780 mm (o 16 mm więcej). Z nowych elementów wyposażeniu standardowego warto wymienić choćby ESP i komputer pokładowy z menu w języku polskim. Klienci będą mogli nabyć cee’da w wersji hatchback na przełomie kwietnia i maja 2012, kombi jesienią tego samego roku.

Maksymilian Poznański

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj