Trwa ładowanie...

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu spowodowane wjechaniem w dziurę w drodze

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu spowodowane wjechaniem w dziurę w drodzeŹródło: PAP/Darek Delmanowicz
d3wx8jy
d3wx8jy

| [

]( http://www.eventum.com.pl/ ) |
| --- | Stan dróg jest nam wszystkim dobrze znany. Wpadamy w dziury w drogach i niejednokrotnie uszkadzamy opony, felgi, a nawet zawieszenia naszych samochodów. Warto więc wiedzieć, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie za taką szkodę.

Wjechałem w dziurę, uszkodziłem samochód - co robić?

Gdy już mamy nieszczęście uszkodzić sobie samochód na dziurawej drodze, to:
- ustalmy dokładnie, gdzie doszło do wypadku; jaka to miejscowość, jaka droga, który kilometr drogi, ewentualnie w pobliżu jakiego budynku lub innego charakterystycznego miejsca miało miejsce zdarzenie,
- zróbmy zdjęcia dziury w drodze, zdjęcia ogólne miejsca wypadku z widocznym samochodem i charakterystycznymi punktami w terenie oraz zdjęcia uszkodzonych elementów pojazdu,
- wezwijmy policję, ewentualnie straż miejską na miejsce wypadku lub udajmy się na najbliższy posterunek policji i zgłośmy wypadek powstały wskutek złego stanu drogi,
- jeśli byli świadkowie wypadku, to poprośmy o ich dane kontaktowe,
- jeśli mamy dane zarządcy drogi, to zgłośmy mu wypadek i poinformujmy o stanie zarządzanej przez niego drogi.

d3wx8jy

Wezwanie policji lub straży miejskiej na miejsce zdarzenia nie jest konieczne, ale notatka sporządzona przez te służby będzie istotnym dowodem, że do zdarzenia doszło w danym miejscu i czasie, a także że powstałe uszkodzenia pojazdu są właśnie skutkiem najechania na dziurę. Niestety w praktyce na dojazd policji trzeba dość długo oczekiwać. Jeżeli policja nie będzie mogła przyjechać na miejsce zdarzenia, zadbajmy o sporządzenie dokumentacji fotograficznej oraz o oświadczenia świadków - w przypadku braku notatki policyjnej rośnie znaczenie tych dowodów.
Policja może nam nadto udzielić informacji, czy ta sama dziura nie była już przyczyną wcześniejszych wypadków. Jeżeli zarządca zaniedbał naprawy nawierzchni, będzie to okolicznością dodatkowo go obciążającą, a tym samym wzrosną nasze szanse na odszkodowanie.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Do kogo kierować roszczenia?

Podmiotem zobowiązanym do naprawienia szkody spowodowanej przez najechanie na dziurę w drodze jest zarządca drogi.
W myśl art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2007, Nr 19, poz. 115 ze zmianami) do zarządcy drogi należy m.in. utrzymanie nawierzchni drogi w należytym stanie zapewniającym bezpieczeństwo jej użytkownikom i kontrolowanie jej stanu. Zgodnie z ugruntowanym w orzecznictwie sądów poglądem obowiązek utrzymania drogi należy rozumieć nie tylko jako obowiązek utrzymania należytego jej stanu technicznego, lecz także obowiązek utrzymania drogi w stanie nadającym się do bezpiecznego korzystania z niej przez jej użytkowników.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2007, Nr 19, poz. 115 ze zmianami) zarządcą drogi jest dla dróg:
1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2) wojewódzkich - zarząd województwa;
3) powiatowych - zarząd powiatu;
4) gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

d3wx8jy

Zarządcą autostrad płatnych jest spółka, której powierzono eksploatację autostrady. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Jeżeli mamy wątpliwości, kto jest zarządcą konkretnej drogi, niezbędne informacje uzyskamy na policji lub w urzędzie gminy.

(fot. PAP/EPA/Rashid Iqbal)
Źródło: (fot. PAP/EPA/Rashid Iqbal)

Czy zarządca ma ubezpieczenie?

Zarządcy drogi nie mają obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, a zatem także z tytułu niewłaściwego utrzymania nawierzchni dróg. Praktyka pokazuje jednak, że najczęściej z takiego ubezpieczenia korzystają. Mamy wówczas wybór, czy szkodę zgłosimy zarządcy, a on przekaże sprawę ubezpieczycielowi, czy też bezpośrednio powiadomimy zakład ubezpieczeń o szkodzie. Skierowanie roszczeń bezpośrednio do ubezpieczyciela przyspieszy oględziny pojazdu, oszacowanie wysokości szkody i zajęcie stanowiska przez ubezpieczyciela. Dane właściwego zakładu ubezpieczeń udostępni nam zarządca drogi - często jest to informacja łatwo dostępna na stronie internetowej zarządcy drogi. Pamiętajmy, że nie powinniśmy podejmować się naprawy pojazdu zanim rzeczoznawca z zakładu ubezpieczeń dokona jego oględzin.

d3wx8jy

Naprawiając pojazd warto pamiętać, by poprosić serwisanta o pisemne oświadczenie o zakresie uszkodzeń oraz np. o konieczności wymiany opony czy felgi na nową. Pamiętajmy też, że w przypadku wymiany opony powinniśmy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów wymiany obydwu opon na osi.
Polisa OC zarządcy drogi może zawierać franszyzę redukcyjną albo integralną. Jeżeli ubezpieczyciel obniży z tego tytułu wypłacone odszkodowanie lub odmówi jego wypłaty w całości, o dopłatę do pełnej kwoty odszkodowania musimy następnie samodzielnie zwrócić się do zarządcy drogi.
A może zgłosić szkodę z AC?
Jeżeli posiadamy polisę AC, szybszym i łatwiejszym sposobem likwidacji szkody będzie skorzystanie z tej polisy. Nie musi to oznaczać utraty zniżek - nasz ubezpieczyciel z AC sfinansuje naprawę szkody i sam następnie będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty od zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela, a my odzyskamy zniżki. W kwestii zwyżek w AC po wypłacie odszkodowania, postępowania regresowego i odzyskania zniżek należy uzyskać szczegółowe informacje u naszego ubezpieczyciela przed zgłoszeniem szkody z ubezpieczenia AC.

Pamiętajmy jednak, że polisa AC obejmuje jedynie szkodę w naszym pojeździe, a tylko czasami dodatkowe świadczenia jak np. limitowane koszty holowania, czy też pojazdu zastępczego. Jeżeli zatem wskutek najechania na dziurę doszło także do powstania szkód na osobach albo jeżeli wskutek wypadku auto było niesprawne i musieliśmy korzystać z pojazdu zastępczego, zwrot kosztów jego najmu czy odszkodowanie za szkody na osobie, utracone dochody możliwe będzie co do zasady z OC zarządcy drogi. Polisa AC, nawet z opcją regresu, nie obejmuje tego rodzaju szkód. Nasz ubezpieczyciel w ramach AC sfinansuje więc naprawę pojazdu, ale pozostałe roszczenia będziemy musieli skierować do zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela.

Mariusz Sadowski, prawnik EVENTUM

tb/

d3wx8jy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wx8jy
Więcej tematów